W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie 4196-5.Ds.467.2021

10.07.2023

Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2023 r. umorzono postępowanie sprawie doprowadzenia w okresie od 1 lutego 2020 roku do 15 lipca 2021 roku w Łodzi przedstawicieli TUW Ubezpieczenia wielu osób do niekorzystanego rozporządzenia mieniem w nieustalonej wartości poprzez zawieranie w ich imieniu umów krótkoterminowych obowiązkowego ubezpieczenia OC w sposób sprzeczny z ustawą o obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej  poprzez wprowadzenie w błąd co do tożsamości osób zawierających takie ubezpieczenia przez wskazanie jako ubezpieczonego spółki Triff sp. z o.o. a nie faktycznych właścicieli pojazdów, a nadto poprzez pobieranie nienależnej dodatkowej opłaty w wysokości 85 złotych tytułem dodatkowego świadczenia na rzecz Tomasz M. tj. o czyn z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 kk. – wobec braku znamion czynu zabronionego oraz  w sprawie doprowadzenia w okresie od 1 lutego 2020 roku do 15 lipca 2021 roku w Łodzi w nieustalonej łącznej wartości właścicieli pojazdów mechanicznych w związku z elektronicznym zawieraniem krótkoterminowych (miesięcznych) umów obowiązkowego ubezpieczenia OC  w sposób sprzeczny z ustawą o obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za pośrednictwem strony internetowej prosteubezpieczenia.pl  za kwotę po 135 złotych z TUW Ubezpieczenia tj. o czyn z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 kk., również wobec braku znamion czynu zabronionego.

 

 

Pouczenie:

 

1. Stronom procesowym przysługuje prawo przejrzenia akt sprawy i złożenia zażalenia na powyższe postanowienie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji (art. 306 § 1a k.p.k., art. 325a § 2 k.p.k. oraz art. 465 § 1 i 2 k.p.k. i art. 329 § 1 k.p.k.). Sąd może utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie lub uchylić je i przekazać sprawę prokuratorowi celem wyjaśnienia wskazanych okoliczności bądź przeprowadzenia wskazanych czynności (art. 330 § 1 k.p.k.).

            Jeżeli ponownie zostanie wydane postanowienie o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia postanowienie to podlega zaskarżeniu do prokuratora nadrzędnego. W razie utrzymania w mocy zaskarżonego postanowienia pokrzywdzony, który dwukrotnie wykorzystał uprawnienie przewidziane w art. 306 § 1 i § 1a k.p.k., może wnieść akt oskarżenia do sądu w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu prokuratora nadrzędnego o utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia (art. 330 § 2 k.p.k., art. 55 § 1 k.p.k.). Akt oskarżenia powinien spełniać wymogi określone w art. 55 § 2 k.p.k.). Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania (art. 55 § 3 k.p.k.).

            W sprawach z oskarżenia prywatnego zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania przygotowawczego rozpoznaje prokurator nadrzędny, jeżeli postanowienie zapadło z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu sprawcy (art. 465 § 2a k.p.k.).

2. Na rozstrzygnięcie co do dowodów rzeczowych zażalenie przysługuje podejrzanemu, pokrzywdzonemu oraz osobie, od której odebrano te przedmioty lub która zgłosiła do nich roszczenie (art. 323 § 2 k.p.k.).

3. Zażalenie na powyższe postanowienie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie.

Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia i jest zawity. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2 i art. 460 k.p.k.).

{"register":{"columns":[]}}