W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny wypadek z udziałem samochodu osobowego i rowerzysty.

25.02.2021

Baner przedstawiający figurkę temidy

W końcu ubiegłego roku prokurator Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum - Zachód w Toruniu (PR 1 Ds 2185.2020) skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi C. (lat 22) o przestępstwo z art. 177 § 2 Kodeksu karnego.

W toku śledztwa ustalono, że w dniu 7 sierpnia 2020 r. około godziny 16.05 w Toruniu, Jakub C., samochodem marki Opel Astra jechał ulicą Szosa Chełmińska w kierunku centrum miasta. Na wysokości posesji nr 102 wyprzedził (ominął) samochód marki Opel Movano, który zwolnił (zatrzymał się) przed oznakowanym przejściem dla pieszych. Wjechał na przejście, nie ustępując pierwszeństwa i uderzył w przejeżdżającego przez nie rowerem mężczyznę. Rowerzysta doznał złamań i obrażeń wewnętrznych głowy oraz obrzęku płuc. Pomimo udzielenia mu niezwłocznej pomocy medycznej i przewiezienia do szpitala, mężczyzna ten zmarł tam w dniu 17 sierpnia 2020 r. Jakub C. był trzeźwy. Przyczyną wypadku było nieprawidłowe zachowanie kierującego Oplem Astra, który nie zachował szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych i podjął zabroniony w tych warunkach manewr wyprzedzania (omijania). Z kolei nieprawidłowe zachowanie rowerzysty polegało na zabronionym wjeździe pojazdem jednośladowym na przejście dla pieszych. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jakub C. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Nie był dotąd karany. O sprawstwie i winie oskarżonego orzeknie Sąd Rejonowy w Toruniu. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Rzecznik Prasowy
Andrzej Kukawski