W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat

01.09.2021

Baner przedstawiający figurkę temidy

Do dalszego prowadzenia w 1 Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Toruniu, pod sygn. 3010-1.Ds.4.2021, przejęto postępowanie przygotowawcze nadzorowane wcześniej w Prokuraturze Rejonowej Toruń – Wschód w Toruniu, sygn. 4075-1.Ds.26.2021 przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uprawą konopi innych niż włókniste.
W oparciu o ustalenia funkcjonariuszy Wydziału w Toruniu Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji dotyczące funkcjonowania na terenie powiatu toruńskiego  zorganizowanej grupy zajmującej się uprawą konopi innych niż włókniste, tzw. marihuany, w miniony piątek na terenie jednej z plantacji doszło do zatrzymania 3 osób. 
W wyniku przeprowadzonych oględzin dwóch plantacji ujawniono łącznie 1650 krzaków konopi. Z takiej ilości uzyskać można około 70 kg marihuany o wartości 3.300.000,- złotych. Plantacje znajdowały się w trudno dostępnym terenie leśnym.
Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Rejonowej Toruń – Wschód w Toruniu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalnej uprawy konopi. Sąd Rejonowy w Toruniu uwzględniając wniosek złożony przez prokuratora zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. 

Za czyn z art. 258 § 1 kk (udział w zorganizowanej grupie przestępczej) grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, natomiast za czyn art. 63 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity Dz. U. z 2020 roku, poz. 2050) – nielegalna uprawa ziela konopi innych niż włókniste, popełniony w ramach zorganizowanej grupy - kara pozbawienia wolności do 12 lat.
Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są dalsze zatrzymania.

w/z Rzecznika prasowego
Jarosław Kilkowski
Naczelnik 1 Wydziału Śledczego