W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawiadomienie osób pokrzywdzonych w sprawie 3010-1.Ds.8.2022

06.12.2023

Prokuratura Okręgowa w Toruniu w dniu 30 listopada 2023 roku zamknęła śledztwo w sprawie sygn. 3010-1.Ds.8.2022/ W dniu 6 grudnia 2023 roku skierowano do Sądu Okręgowego w Toruniu akt oskarżenia przeciwko :

1/ Markowi Mikuśkiewicz, synowi Józefa oskarżonemu o czyn z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk , art. 286 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk, art.  300 § 3 kk w zw. z art. 12 § 1 kk, art. 586 ksh, art. 230 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk, art. 296 § 1 i 3 kk, z art. 300 § 1 i 3 kk w zw. z art. 308 kk w zb. z art. 296 § 1, § 2 i § 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 kk oraz art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości w zw. z art. 12 § 1 kk,

2/ Iwonie Zaruckiej  oskarżonej o czyn z art. 296 § 3 kk,

3/ Tadeuszowi Sobczakowi oskarżonemu o czyn z art. 276 kk oraz z art. 79 pkt 4) ustawy o rachunkowości,

4/ Markowi Mikuśkiewicz. synowi Marka oskarżonemu o czyn z art. 79 pkt 4) ustawy o rachunkowości.

Pouczenie dla pokrzywdzonych :

 Przeprowadzenie postępowania dowodowego podczas nieobecności oskarżonego lub obrońcy art. 378a k.p.k.

§ 1. Jeżeli oskarżony lub obrońca nie stawił się na rozprawę, będąc zawiadomiony o jej terminie, sąd, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, może przeprowadzić postępowanie dowodowe podczas jego nieobecności, chociażby usprawiedliwił należycie niestawiennictwo, a w szczególności przesłuchać świadków, którzy stawili się na rozprawę, nawet jeżeli oskarżony nie złożył jeszcze wyjaśnień.

§ 2. W wypadku, o którym mowa w § 1, oskarżonego lub obrońcę należy wezwać lub zawiadomić o nowym terminie rozprawy, jeżeli termin ten nie był im znany. Przy doręczeniu wezwania lub zawiadomienia należy również doręczyć pouczenie, o którym mowa w § 7.

§ 3. Jeżeli sąd przeprowadził postępowanie dowodowe podczas nieobecności oskarżonego lub obrońcy w wypadku, o którym mowa w § 1, oskarżony lub obrońca może najpóźniej na kolejnym terminie rozprawy, o którym był prawidłowo zawiadomiony przy jednoczesnym braku procesowych przeszkód do jego stawiennictwa, złożyć wniosek o uzupełniające przeprowadzenie dowodu przeprowadzonego podczas jego nieobecności. Prawo do złożenia wniosku nie przysługuje, jeżeli okaże się, że nieobecność oskarżonego lub obrońcy na terminie rozprawy, na którym przeprowadzono postępowanie dowodowe na podstawie § 1, była nieusprawiedliwiona.

§ 4. W razie niezłożenia wniosku w terminie, o którym mowa w § 3 zdanie pierwsze, prawo do jego złożenia wygasa i w dalszym postępowaniu nie jest dopuszczalne podnoszenie zarzutu naruszenia gwarancji procesowych, w szczególności prawa do obrony, wskutek przeprowadzenia tego dowodu podczas nieobecności oskarżonego lub obrońcy.

§ 5. We wniosku o uzupełniające przeprowadzenie dowodu oskarżony lub obrońca ma obowiązek wykazać, że sposób przeprowadzenia dowodu podczas jego nieobecności naruszał gwarancje procesowe, w szczególności prawo do obrony.

§ 6. W razie uwzględnienia wniosku o uzupełniające przeprowadzenie dowodu sąd przeprowadza dowód uzupełniająco, jedynie w zakresie, w którym wykazano naruszenie gwarancji procesowych, w szczególności prawa do obrony.

§ 7. Jeżeli oskarżony lub obrońca stawi się na termin rozprawy, o którym mowa w § 3 zdanie pierwsze, przewodniczący poucza go o możliwości złożenia wniosku o uzupełniające przeprowadzenie dowodu przeprowadzonego podczas jego nieobecności oraz o treści przepisów § 4 i § 5, a także umożliwia mu wypowiedzenie się co do tej kwestii.

Samoistny oskarżyciel posiłkowy- art. 54 § 1 k.p.k.

Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Termin do złożenia wniosku o naprawienie szkody- art. 49a k.p.k.

Pokrzywdzony, a także prokurator, może aż do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 Kodeksu karnego.

{"register":{"columns":[]}}