W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Własne cztery kąty

Najlepszym gwarantem bezpieczeństwa są własne cztery kąty. To tam możemy złapać oddech po ciężkim dniu i cieszyć się chwilami spędzonymi z rodziną. Obecnie jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na własne mieszkanie lub dom – pomimo posiadanej zdolności kredytowej.

Polski Ład wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych. Program zwiększający dostępność́ do finansowania własnego mieszkania obejmie trzy grupy osób:

  • tych, którzy chcą̨ mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
  • tych, którzy szukają go na rynku wtórnym, społecznym,
  • tych, którzy chcą wybudować dom.

W ramach programu, państwo zagwarantuje maksymalnie 100 tys. zł wkładu własnego dla osób, które wezmą kredyt. Inną opcją jest zaoferowanie dofinansowania w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego, czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny).

Mieszkanie bez wkładu włansego

Łącznie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie mogło skorzystać́ ok. 80 tys. rodzin rocznie. Rozwiązanie będzie skierowane do młodych –  od 20. do 40. roku życia. Wysokość́ otrzymanego finansowania będzie uzależniona od liczby dzieci w rodzinie – 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego, 20 tys. zł – każdego kolejnego. Aby zmniejszyć́ ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować́ się̨ do programu.

Kolejnym rozwiązaniem, które ułatwi zamieszkanie na swoim, będzie zniesienie formalności przy budowie domu do 70 m2. Wprowadzimy nowe przepisy regulujące budowę małych domów mieszkalnych. Realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy – a jedynie na podstawie zgłoszenia. Co to oznacza? Przede wszystkim skrócenie procesu budowlanego nawet do kilku tygodni i oszczędności co najmniej kilku tysięcy złotych dla inwestora.

Dom bez formalności