W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aristides de Sousa Mendes, César de Sousa Mendes i Pedro Correia Marques odznaczeni przez Prezydenta RP

17.06.2022

Podczas uroczystości, która odbyła się 15 czerwca 2022 r., Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wręczył medale Virtus et Fraternitas przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę cudzoziemcom zasłużonym dla wsparcia i utrzymania pamięć o ofiarach reżimów totalitarnych. Wśród odznaczonych znaleźli trzej znamienici Portugalczycy, Aristides de Sousa Mendes, Cesar de Sousa Mendes i Pedro Correia Marques.

Aristides de Sousa Mendes, César de Sousa Mendes i Pedro Correia Marques

Doskonale znane są zasługi słynnego konsula Bordeaux, który uratował tysiące istnień ludzkich. Choć dokładna liczba wiz wydanych przez Aristidesa de Sousa Mendesa nie jest znana, pewne jest, że wśród ocalałych dzięki jego działalności byli także Polacy, w tym Jan Tuwim i Antoni Słonimski.

Brat Aristidesa, César de Sousa Mendes, od 1933 roku był posłem portugalskim w Warszawie. We wrześniu 1939 jako jeden z nielicznych zagranicznych dyplomatów pozostał w Warszawie. W czasie bombardowań kierowane przez niego portugalskie poselstwo udzieliło schronienia nie tylko personelowi dyplomatycznemu, ale także mieszkańcom Warszawy.

Pedro Correia Marques, redaktor naczelny gazety A Voz, od początku II wojny światowej szczegółowo opisywał sytuację w okupowanej Polsce, apelując w swoich tekstach o pomoc humanitarną dla Polaków. Correia Marques był dziennikarzem, który najwięcej pisał o cierpieniach Polaków pod okupacją niemiecką i sowiecką. Żaden portugalski dziennikarz nie był tak zaangażowany w rozpowszechnianie informacji o terrorze okupantów wobec polskich obywateli. Jego zasugi na rzecz Polski były szczególnie istotne w czasie Powstania Warszawskiego, o którego rozwoju szczegółowo informował portugalskich czytelników w książce „Warszawa! Sprawa międzynarodowego sumienia”. Redaktor „A Voz” kontynuował swoją działalność pomimo nacisków politycznych.

Odznaczenia odebrali członkowie rodzin uhonorowanych, obecni na uroczystości.

{"register":{"columns":[]}}