W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grzegorz Hajdarowicz odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

11.12.2021

10 grudnia 2021 r. pan Grzegorz Hajdarowicz odebrał z rąk ambasador Joanny Pileckiej przyznany mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej Krzyż Wolności i Solidarności.

Grzegorz Hajdarowicz

Podczas zorganizowanej w Lizbonie uroczystości ambasador Joanna Pilecka wręczyła Grzegorzowi Hajdarowiczowi Krzyż Wolności i Solidarności przyznany mu za działalność opozycyjną w okresie PRL.

Od grudnia 1981 r. Grzegorz Hajdarowicz zaangażowany był w działalność opozycyjną. W 1982 r. został członkiem nieformalnej grupy rówieśników tzw. „Młodzieży Walczącej”, której zadaniem była ochrona manifestacji przed działaniami ZOMO. Brał aktywny udział w manifestacjach w Nowej Hucie w sierpniu i we wrześniu 1982 r. Działał w środowiskach szkolnych kolportując nielegalną prasę i książki. )d listopada 1983 r. był członkiem KPN. W 1985 r. w jego domu rozpoczęto przygotowywanie matryc do drukowania pisma KPN „Honor i Ojczyzna” oraz ulotek KPN i NSZ. W maju 1986 r. został zatrzymany za udział w zajściach ulicznych i kolportaż ulotek. W latach 1988 – 1999 należał do Organizacji Studenckiej KPN. W kwietniu 1989 r został członkiem komitetu wyborczego KPN w Krakowie oraz kandydatem na posła z rejonu Kielc. W związku z tym organizował w Kielcach i Włoszczowej spotkania z wyborcami , wiece oraz zbiórki podpisów, podczas których był legitymowany przez funkcjonariuszy MO. 1 maja 1989 r. w Kielcach został zatrzymany i pobity. W tym samym miesiącu został szefem sztabu wyborczego KPN w Kielcach i zaangażował się w organizację kieleckich struktur KPN.

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}