W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak prawidłowo oddać głos

13.10.2023

Poniżej prezentujemy informacje dotyczące sposobu głosowania w ogłoszonych na 15 października 2023 r. wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz referendum ogólnokrajowym.

Jak prawidłowo oddać głos

Informacje ogólne

Aby właściwie zagłosować, postaw znak „x” w kratce obok wybranego przez siebie kandydata (w wyborach do Sejmu i Senatu) lub obok wybranej przez siebie odpowiedzi (referendum ogólnokrajowe).

Jako znak „x” (krzyżyk) postawiony w kratce rozumie się co najmniej dwie linie, które przecinają sie w obrębie kratki.

Uwaga
Kółko, znak V czy jakiekolwiek inne znaki nie są uznawane. Nie są także akceptowane krzyżyki postawione poza kratką. Wszelkie dodatkowe oznaczenia, rysunki czy dopiski nie mają znaczenia na oddanie głosu ani na jego ważność.

Głosowanie w wyborach do Sejmu RP

Pamiętaj, że wyborcy głosujący za granicą oddają głos na kandydatów z listy warszawskiej (okręg nr 19 do Sejmu). Upewnij się, że znasz kandydatów i wiesz, na kogo oddać głos.

Zapoznaj się z listą kandydatów do Sejmu okręgu nr 19

UWAGA!
Możesz oddać głos wyłącznie na jednego kandydata. 

Aby prawidłowo oddać głos, odnajdź swojego kandydata na karcie do głosowania i postaw znak „x” w kratce pzy jego nazwisku.

Twój głos zostanie uznany za ważny również, gdy postawisz znak „x”:

  • na jednej liście przy nazwisku dwóch lub więcej kandydatów. Głos taki traktuje się jako oddany na tego kandydata spośród tych, przy których postawiono znak „x”, którego nazwisko jest umieszczone wyżej na tej liście; 
  • wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez okręgową komisje wyborczą. Głos taki traktuje się jako oddany na listę bez wskazania pierwszeństwa do uzyskania mandatu; 
  • przy nazwisku kandydata skreślonego przez okręgową komisje wyborczą oraz przy nazwisku innego kandydata z tej samej listy. Głos taki traktuje się jako oddany na nieskreślonego kandydata; 
  • przy nazwisku kandydata z jednej listy skreślonego przez okręgową komisje wyborczą i przy nazwisku kandydata z innej (ale tylko jednej) listy. Głos taki traktuje się jako oddany na nieskreślonego kandydata z tej innej listy; 
  • przy nazwisku kandydata z unieważnionej listy i przy nazwisku kandydata z innej (ale tylko jednej) listy. Głos taki traktuje się jako oddany na kandydata z listy, której rejestracja nie została unieważniona.

Twój głos będzie nieważny, jeżeli na karcie do głosowania:

  • postawisz znak „x” przy nazwiskach dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list; - nie postawisz znaku „x” przy nazwisku żadnego kandydata; 
  • postawisz znak „x” wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy, której rejestrację unieważniono. 

Głosowanie w wyborach do Senatu RP

Pamiętaj, że wyborcy głosujący za granicą oddają głos na kandydatów z listy warszawskiej (okręg nr 44 do Senatu). Upewnij się, że znasz kandydatów i wiesz, na kogo oddać głos.

Zapoznaj się z listą kandydatów do Senatu okręgu nr 44

UWAGA!
Możesz oddać głos wyłącznie na jednego kandydata. 

Aby prawidłowo oddać głos, odnajdź swojego kandydata na karcie do głosowania i postaw znak „x” w kratce pzy jego nazwisku.

Twój głos zostanie uznany za ważny również, gdy postawisz znak „x” przy nazwisku obu kandydatów, jeżeli jeden z nich został skreślony przez okręgową komisje wyborczą. Głos taki traktuje się jako oddany na nieskreślonego kandydata.

Twój głos będzie nieważny, jeżeli na karcie do głosowania:

  • postawisz znak „x” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata (jeżeli żaden z nich nie zostal skreślony przez okręgową komisję wyborczą); 
  • nie postawisz znaku „x” przy nazwisku żadnego kandydata; 
  • postawił znak „x” tylko przy nazwisku kandydata skreślonego przez okręgową komisję wyborczą.

Głosowanie w referendum ogólnokrajowym

Zapoznaj się z pytaniami referendalnymi

UWAGA!
Aby prawidłowo oddać głos, przy pytaniach postaw znak „x” w kratce obok wybranej przez Ciebie odpowiedzi (TAK lub NIE).

Twój głos będzie nieważny, jeżeli:

  • postawisz znak „x” w obu kratkach przy danym pytaniu (tj. jednocześnie przy odpowiedzi TAK i NIE);
  • nie postawisz znak „x” w żadnej kratce przy danym pytaniu
{"register":{"columns":[]}}