W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkursy dotacyjne MSZ i KPRM z zakresu współpracy z Polonią i Polakami za granicą

03.12.2020

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiły konkursy, których celem jest wsparcie organizacji polonijnych.

MSZ

1.       Konkurs dotacyjny MSZ

27 listopada 2020 r. Minister Spraw Zagranicznych ogłosił otwarty Konkurs ofert pn. „WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ 2021  – INFRASTRUKTURA POLONIJNA”. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych ofert zadań publicznych służących wsparciu działalności o charakterze polonijnym w zakresie poznawania i kultywowania polskiej tradycji, kultury i edukacji oraz integracji i aktywizacji środowisk polonijnych poprzez dofinansowanie nieruchomości przeznaczonych na tę działalność. 

 

O dotacje mogą ubiegać się zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe (takie jak  fundacje, stowarzyszenia, podmioty kościelne i in.), zaangażowane na rzecz wsparcia Polonii i Polaków na całym świecie. Projekty będą realizowane w partnerstwie z podmiotem (np. instytucją, organizacją polonijną) w kraju realizacji projektu. Termin nadsyłania ofert do MSZ został wyznaczony na dzień 18 grudnia 2020 r. Ogłoszenie oraz szczegółowe informacje o konkursie znajduje się pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/konkurs-wspolpraca-z-polonia-i-polakami-za-granica-2021--infrastruktura-polonijna

 

2.       Konkurs dotacyjny KPRM

30 listopada br. Pan Minister  Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą ogłosił konkurs ofert „Polonia i Polacy za Granicą 2021”. O dotacje mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia, zarejestrowane w Polsce. To one pośredniczą we wsparciu, które najczęściej realizowane jest przez organizacje polonijne działające za granicą. Organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów w sześciu obszarach takich jak: edukacja, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie, media polonijne, wydarzenia polonijne oraz nowy, utworzony w tym roku: budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne. Łączna kwota wsparcia w konkursie w 2021 roku to 50 mln zł. Ponadto, na początku 2021 roku zostanie ogłoszony konkurs na letni wypoczynek polonijny.

Zachęcamy do zapoznania się z listem Ministra Jana Dziedziczaka skierowanym do organizacji Polonijnych oraz Polaków za granicą w tej sprawie.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/polonia/konkurs-2021---nabor-ofert-trwa

 

3.       Inne źródła wsparcia dla Polonii

Na stronie www.polonia.gov.pl dostępna jest informacja o zadaniach na rzecz Polonii i Polaków za granicą wyznaczanych lub zlecanych przez Prezesa Rady Ministrów i właściwe Ministerstwa oraz wszelkich, aktualnie podejmowanych formach wsparcia.

Materiały

List pełnomocnika rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą
List​_pełnomocnika​_rządu​_do​_spraw​_Polonii​_i​_Polaków​_za​_granicą.pdf 1.97MB