W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

19.05.2022

Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt gramofonowych z września 1939 roku

Czarny neseser

We wrześniu 1939 roku Polskie Radio odegrało pionierską rolę jako masowe medium na żywo relacjonujące przebieg wojny, podtrzymujące na duchu obywateli i przekazujące światu barbarzyństwo Niemców, które wstrząsnęło społecznością międzynarodową. W tamtym czasie Rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie posiadała potężną, liczącą prawie 9200 płyt, kolekcję płyt gramofonowych, na których utrwalono „na żywo” dokumenty dźwiękowe z wydarzeń historycznych, wypowiedzi mężów stanu, dowódców wojskowych, naukowców i artystów. Takie zapisy poprzez swoją wyjątkowość, przekazanie emocji w głosach mówców, stanowiły prawdziwy skarb i dziedzictwo kulturowe. Dlatego wobec nieuchronnego upadku stolicy, pod koniec września 1939 roku bohaterska załoga Rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie, która pozostawała na swoich stanowiskach do ostatniej chwili, podjęła decyzję: wynieść z rozgłośni i ukryć u zaufanych osób depozyt historycznie bezcennych płyt gramofonowych nagranych we wrześniu.

W 1979 roku odnalezione zostały dwie z trzech części kolekcji – łącznie 93 metalowe płyty gramofonowe, które 6 maja br. zostały wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego boxu. Do dzisiaj nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu, wyniesionych w czarnym neseserze bezcennych płyt gramofonowych z września 1939 roku. Po wojnie pojawiały się relacje osób twierdzących, że miały kontakt z pojedynczymi płytami, na których zarejestrowano m.in. przemówienia prezydenta Starzyńskiego.

Jeśli posiadasz informacje, które mogłyby pomóc odnaleźć unikatowe archiwa, skontaktuj się z nami. Pomóż ustalić, gdzie jest czarny neseser.

Więcej informacji o akcji

Wideo

{"register":{"columns":[]}}