W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Samarytanie z Markowej" w Castro Daire

01.02.2024

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – 27 stycznia – został uchwalony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia pamięci Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. ONZ wzywa, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Samarytanie z Markowej

Ambasada RP w Lizbonie przyłączyła się do upamiętnienia tej daty w Castro Daire, gdzie 23 stycznia w lokalnym liceum zainaugurowana została wystawa "Samarytanie z Markowej" ukazująca tragiczną historię rodziny Ulmów – Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a w 2023 r. beatyfikowanych, którzy poświęcili się, próbując ocalić życie dwóch żydowskich rodzin. Z tej okazji społeczności uczniowskiej został również udostępniony film dokumentalny "Paszporty Paragwaju" w reż. R. Kaczmarka oraz artykuł "Aleksander Ładoś i poselstwo polskie w czasie II wojny światowej" autorstwa ambasadora M. Pernala. 

W ramach obchodów Ambasador RP w Portugalii Joanna Pilecka wystosowała do dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów Zespołu Szkół w Castro Daire list podkreślający znaczenie tej, jak i podobnych inicjatyw. W swoim wystąpieniu zwróciła m.in. uwagę na znaczenie pielęgnowania pamięci o Holokauście dla zapobiegania aktom antysemityzmu, ludobójstwa oraz wszelkim rodzajom rasizmu i dyskryminacji, jak również przypadkom negacjonizmu i zniekształcania prawdy historycznej.

{"register":{"columns":[]}}