W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa "Dom Odziany" na Triennale Architektury w Lizbonie

28.10.2022

„Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” – ekspozycję reprezentującą Polskę na ostatnim Biennale Designu w Londynie będzie można oglądać w Lizbonie podczas Triennale Architektury. Inauguracja odbędzie się 5 listopada o godz. 16:00 w siedzibie Triennale – Palácio Sinel de Cordes w Lizbonie. Serdecznie zapraszamy do udziału w inauguracji – wstęp wolny!

Dom odziany

Hasło tegorocznego Triennale brzmi „Terra” – zachęca ono do refleksji nad wyzwaniami współczesnej rzeczywistości, które wymuszają rezygnację z liniowego modelu wzrostu i zwrot ku cyrkularnemu modelowi ewolucyjnemu. Polska wystawa została wybrana do programu Triennale – Independent Projects – spośród 167 zgłoszeń z całego świata.

„Dom odziany” wykorzystuje tradycje polskich wzorów tekstylnych sprzed ery elektryczności, aby przypomnieć o tym, jak „odziewane” były domy naszych przodków. Twórcy ręcznie tkanych kilimów, obić ściennych, kołder, podsufitników, dywanów i innych tekstyliów używanych do aranżacji wnętrz odtwarzając je, korzystają ze znaczenia i temperatury barw. Wskazują tym samym na rytm, jaki wyznaczał kiedyś cykl pór roku. Wizualizacja tych „odzianych” pomieszczeń w wykonaniu Alicji Bielawskiej, artystki tworzącej prace przestrzenne z użyciem tkanin, inspiruje do ponownego dostrojenia się do cykliczności natury i zastanowienia się nad jej miejscem we współczesności.

Za koncepcję i projekt wystawy odpowiedzialni są: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z grupy Centrala – warszawskiej pracowni architektoniczno-badawczej, która zajmuje się reinterpretacjami i interwencjami przestrzennymi mającymi na celu odnowienie języka architektury. W swojej praktyce badają relacje między architekturą a zjawiskami przyrodniczymi. Kuratorką wystawy jest Aleksandra Kędziorek, a identyfikację wizualną zaprojektowała Anna Kulachek.

Wystawa, zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, była prezentowana w pawilonie polskim na London Design Biennale 2021, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz jej fragmenty na Biennale Designu w Lublanie.

Wystawa pozostanie dostępna dla lizbońskiej publiczności do 5 grudnia. Zapraszamy!

{"register":{"columns":[]}}