W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej handlującej egzotycznym drewnem

05.07.2021

Temida szalki

W czerwcu 2021r. do Sądu Okręgowego w Krakowie trafił kolejny akt oskarżenia Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu dotyczący grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw karnych i skarbowych, za pomocą których osiągano korzyści majątkowe.

Oskarżonych zostało 25 osób,  m. in. o działanie w zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu dokonywanie przestępstw i przestępstw skarbowych, w tym poświadczania nieprawdziwych zdarzeń mających znaczenie prawne w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy obrocie drewnem szlachetnym różnych gatunków.

W toku śledztwa ustalono, że między rachunkami bankowymi kilkudziesięciu podmiotów zajmujących się handlem drewnem i innymi artykułami przeprowadzono liczne operacje gospodarcze opiewające na znaczne kwoty pieniężne. Przelewane środki finansowe miały pochodzić z kompensowania fikcyjnych kosztów lub z nienależnego zwrotu podatku VAT, wynikającego z wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na teren Słowacji i następnie do Republiki Czeskiej. Podmioty objęte śledztwem dopuszczały się wyłudzenia podatku VAT w związku z rzekomym reeksportem towaru w postaci drewna szlachetnego różnych gatunków. W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach nie dochodziło. Faktycznie następował obrót drewnem innego asortymentu, bądź zlecano firmom transportowym „wożenie w kółko” tych samych partii towaru pomiędzy poszczególnymi elementami karuzeli. Drewno pochodziło od firm jednego z oskarżonych i były to zafoliowane odpady drewniane, pomalowane tak, aby były podobne do drewna egzotycznego

Tak przygotowany obrót fakturowy możliwy był poprzez zorganizowanie grupy przestępczej, w której każda osoba miała ściśle określone zadania.                                              

W kontekście udaremnienia lub utrudnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych przelewami na rachunkach większości podmiotów zajmowali się dwaj oskarżeni. Do wykonywania transakcji wykorzystywali połączenie internetowe z kart pre-paid różnych operatorów bez zgłoszenia danych osobowych.

Wykonana analiza przepływów środków finansowych pomiędzy ujawnionymi rachunkami bankowymi przewijających się w postępowaniu podmiotów gospodarczych pozwoliła na określenie licznych operacji bankowych na znaczne sumy pieniężne, pochodzące z nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 111.657.033,67 zł.

{"register":{"columns":[]}}