W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami

12.07.2022

Zdjęcie przedstawiające młotek

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadziła śledztwo, w toku którego weryfikowano działalność spółki prawa handlowego z siedzibą we Wrocławiu w zakresie realizowanych przez ten podmiot transakcji kupna/sprzedaży oleju napędowego. Z ustaleń śledztwa wynikało, że spółka ta wielokrotnie w rejestrach zakupu ujmowała faktury VAT sprzedaży towaru w postaci oleju napędowego pochodzące od podmiotów gospodarczych, które nie posiadały żadnej bazy technicznej, nie zatrudniały pracowników, unikały kontaktu z organami podatkowymi.
Ustalenia postępowania przygotowawczego wykazały ponadto, że w odniesieniu do działalności tegoż podmiotu, polegającej na obrocie towarem w postaci paliw płynnych, mechanizm przestępczy kształtował się dwojako. Po pierwsze, spółka była faktycznym nabywcą paliw płynnych sprowadzanych na terytorium kraju przez tzw. znikających podatników, a następnie fakturowanych za pośrednictwem tzw. buforów. Rola buforów oraz tzw. znikających podatników ograniczała się do fakturowego obrotu paliwem, podczas gdy paliwo bezpośrednio z zagranicy trafiało do bazy paliwowej i stacji paliw dzierżawionych przez spółkę prawa handlowego.
Nadto spółka przyjmowała do swoich zbiorników w bazie paliwowej towar w postaci oleju smarowego. Olej ten był przedmiotem pozornej dostawy wewnątrzwspólnotowej. Formalnie był nabywany przez czeski podmiot od innej polskiej spółki z siedzibą w Chorzowie. Śledztwo wskazało, że czeska spółka pod wskazanym adresem nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej, nie posiadała pomieszczeń biurowych ani magazynów. Faktycznie towar ten nie trafiał poza granice kraju, lecz do bazy paliwowej wrocławskiej spółki.
W związku z nielegalnym przyjmowaniem opisanego towaru celem jego dalszego wprowadzenia do obrotu handlowego, podmiot ten nie otrzymywał żadnych faktur zakupu ani dokumentów celnych lub transportowych. W celu ukrycia rzeczywistego rodzaju nabywanego towaru (oleju smarowego), wrocławska spółka w swoich rejestrach ujmowała faktury VAT zakupu wystawiane przez inne podmioty, na których jako przedmiot obrotu wskazywany był olej napędowy. Celem wystawiania faktur sprzedaży paliwa przez te podmioty na rzecz  sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu było zalegalizowanie nielegalnie nabytego wcześniej oleju smarowego oraz umożliwienie jego sprzedaży jako oleju napędowego.
W czerwcu 2022r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia wobec 12 osób, którym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw karnych i karnych - skarbowych polegających na uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w ramach różnych podmiotów gospodarczych i dokonywaniu w ten sposób uszczupleń podatkowych należności Skarbu Państwa, poprzez poświadczanie nieprawdy w dokumentach oraz posługiwanie się poświadczającymi nieprawdę oraz nierzetelnymi fakturami zakupu i sprzedaży paliwa i narażenie należności Skarbu Państwa na uszczuplenie poprzez składanie nierzetelnych deklaracji dla podatku od towarów i usług. Zarzucono im także pranie brudnych pieniędzy. 
Wśród oskarżonych jest osoba z zarzutami kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. 
Oskarżonym zarzuca się, że swoim działaniem doprowadzili do uszczuplenia i narazili na uszczuplenie należności publicznoprawne Skarbu Państwa wielkiej wartości w łącznej wysokości prawie 35 milionów złotych w zakresie podatku od towarów i usług oraz w kwocie ponad 16 milionów złotych w zakresie podatku akcyzowego. 
Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

{"register":{"columns":[]}}