W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Areszt dla członka zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw związanych z nielegalnym obrotem artykułami elektronicznymi w ramach tzw. „karuzeli podatkowej”

20.05.2022

Monety

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje wielowątkowe śledztwo o sygn. akt RP II Ds. 2.2017, dot. działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw związanych z nielegalnym obrotem artykułami elektronicznymi w ramach tzw. „karuzeli podatkowej”, której celem było dokonanie uszczupleń podatkowych – należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od wartości dodanej (VAT), poświadczanie w tym celu nieprawdy w dokumentach oraz podejmowanie czynności, które miały na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków płatniczych.

Mechanizm działania grupy polegał na zorganizowaniu transakcji sprzedaży przy wykorzystaniu łańcucha utworzonych/nabytych w tym celu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach których wystawiano kolejne faktury VAT, a następnie transferowano pomiędzy nimi środki finansowe.

W toku śledztwa, w dniu 5 kwietnia 2022r. funkcjonariusze CBŚP we Wrocławiu, na polecenie Prokuratury, dokonali zatrzymania dwóch osób.

Jednej z nich prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było uczynienie sobie stałego źródła dochodu z popełniania przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu i wiarygodności dokumentów oraz przestępstw skarbowych, polegających na dokonywaniu w ramach różnych podmiotów gospodarczych uszczupleń podatkowych – należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) wielkiej wartości. Nadto podejrzany usłyszał zarzut udzielenia pomocy podmiotom występującym na kolejnych etapach pozorowanego obrotu o charakterze łańcuchowym, do wprowadzenia w błąd właściwych dla nich urzędów skarbowych, co do kwot podatku naliczonego od pozornych transakcji, przy czym działał z zamiarem aby podmioty te naraziły Skarb Państwa na nienależny zwrot należności podatkowej wielkiej wartości w łącznej kwocie ponad 46 milionów zł, a także zarzut „prania brudnych pieniędzy” tj. podejmowania czynności mających na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych w łącznej kwocie ponad 46 milionów zł, które pochodziły z wyłudzenia środków pieniężnych od Skarbu Państwa pod pozorem zwrotu podatku VAT.

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanym prokurator skierował do Sądu Rejonowego dla Wrocławia - Śródmieścia wniosek o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, którego sąd nie uwzględnił, co skutkowało wywiedzeniem zażalenia.

W dniu 18 maja 2022 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu, po rozpoznaniu zażalenia prokuratora, zmienił postanowienie sądu I instancji w ten sposób, że zastosował w stosunku do podejrzanego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Wobec drugiego z podejrzanych, który usłyszał zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pomocnictwa do wyłudzania podatku VAT, prokurator - z uwagi na jego podrzędną rolę w procederze, zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

W śledztwie o sygn. RP II Ds. 2.2017 do tej pory przedstawiano zarzuty 81 osobom.

{"register":{"columns":[]}}