W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu trafił kolejny akt oskarżenia w sprawie działalności firm finansowych z tzw. grupy Council. Oskarżonych 35 osób.

13.07.2023

Zdjęcie przedstawiające młotek

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w czerwcu 2023r. skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu czwarty akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym działalności firm finansowych z tzw. grupy Council, zajmujących się pośrednictwem kredytowo - finansowym.
Objął on 35 oskarżonych i zarzucanych im łącznie 449 czynów. Oskarżeni to osoby odpowiedzialne za bezpośrednią obsługę części pokrzywdzonych w zakresie oddziałów podmiotów grupy Council mieszczących się m.in. w miastach: Bydgoszczy, Gliwicach, Głogowie, Gnieźnie, Włocławku, Zielonej Górze oraz Gdańsku i doprowadzenie ich, w następstwie wprowadzenia w błąd, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
Oskarżonym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu oraz doprowadzenie wielu osób                             i podmiotów gospodarczych (instytucji udzielających kredytów i pożyczek) do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości, z których popełniania sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu.
            Podmioty gospodarcze zaangażowane w przestępczy proceder działały w oparciu o oddział centralny mieszczący się we Wrocławiu oraz w oparciu o szereg biur (oddziałów) terenowych, gdzie specjalnie przeszkoleni pracownicy oferowali klientom – pokrzywdzonym zawarcie umów kredytowych, w ramach rzekomo prowadzonej przez w/w podmioty działalności oddłużeniowej. Cechą charakterystyczną  podmiotów wykorzystywanych w ujawnionym procederze była ich skomplikowana i dynamiczna struktura, zmieniana w zależności od reakcji organów państwowych. Każdorazowo działalność nowych podmiotów była rozwijana w ramach tej samej struktury, przez tych samych pracowników, a jedynie pod nową nazwą. 
Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że klienci, będący głównie osobami niemających zdolności kredytowej, którzy poprzez reklamę trafiali do biura pośrednictwa kredytowego, byli zapewniani o tym, że mimo jej braku otrzymają oczekiwany kredyt. By tak się stało muszą jednak pozyskać osobę, która, jak określano, miała użyczyć klientowi swojej dobrej historii kredytowej. Taką osobę nazywano „osobą wspomagającą” lub „kredyt - partnerem”, wskazując pokrzywdzonym, że może to być bliski znajomy lub członek rodziny. Gdy klient zachęcony wizją niezwykle atrakcyjnej oferty ponownie zjawiał się w biurze wraz z taką osobą, wówczas oboje w pośredni sposób dowiadywali się, że kredyt zostanie udzielony „osobie wspomagającej”, a nie rzeczywistemu zainteresowanemu - chcącemu uzyskać środki finansowe w pierwszej kolejności. Jednocześnie tłumaczono, że takie rozwiązanie ma charakter jedynie tymczasowy, a po kilku miesiącach kredyt zostanie „przepisany” na osobę, która pierwotnie była pozbawiona zdolności kredytowej. Stosowano najróżniejsze socjotechniki, mające na celu doprowadzenie pokrzywdzonych do zawarcia umów kredytowych, a w efekcie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. W konsekwencji nieświadoma skutków prawnych i faktycznych „osoba wspomagająca” zawierała umowę o udzielenie kredytu (często więcej niż jedną), która faktycznie znacznie przekraczała zgłaszane przez pierwotnego klienta potrzeby.
Od udzielenia każdego kredytu podmioty z grupy Council pobierały bardzo wysokie prowizje, w wysokościach niespotykanych na rynku pośredników kredytowych.  
           Akt oskarżenia obejmuje działanie na szkodę 428 osób fizycznych oraz 19 instytucji udzielających kredytów i pożyczek. Wysokość szkody majątkowej to około 47.187.671 złotych.
 

{"register":{"columns":[]}}