W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne osoby z zarzutami w śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych w związku z handlem używaną elektroniką. Sąd zastosował areszt.

17.09.2021

Monety

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje postępowanie przygotowawcze o sygn. akt RP II Ds. 10.2019, prowadzone przez Dolnośląski Urząd Celno - Skarbowy we Wrocławiu, dotyczące m. in. podawania nieprawdy w deklaracjach podatkowych VAT oraz uchylania się od opodatkowania poprzez nieskładanie deklaracji podatkowych, czego efektem było narażenie na uszczuplenie należności podatkowych Skarbu Państwa w dużych rozmiarach.

W toku śledztwa ustalono, że przedmiotem działalności dwóch spółek z Dolnego Śląska, których dotyczy śledztwo, był obrót sprzętem elektronicznym w postaci smartfonów, tabletów i innych urządzeń oraz akcesoriów do tego sprzętu. W toku zainicjowanych w Dolnośląskim Urzędzie Celno-Skarbowym we Wrocławiu postępowań kontrolnych ustalono, że oba podmioty, nie posiadając uprawnień, stosowały szczególną procedurę ustalania podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług w formule opodatkowania marży dla towarów używanych, pomimo, że sprzedawane przez te spółki towary były w zdecydowanej większości nowe. Zarzuty przedstawiono wówczas 4 osobom.

Kontynuując postępowanie ujawniono, że podobna działalność gospodarcza prowadzona była w 2 innych spółkach, a efektem ich działań było narażenie na uszczuplenie należności podatkowych na kwotę prawie 20 milionów złotych.

W związku z powyższymi ustaleniami w dniu 13 września 2021r, zatrzymane zostały 2 osoby, którym prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustwa podatkowego oraz nieujawnienia podstawy opodatkowania.

Wobec tych osób, Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Śródmieścia, na wniosek Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany jest także w stosunku do 2 innych podejrzanych w tej sprawie.

{"register":{"columns":[]}}