W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uwzględnił pozew prokuratora

15.12.2022

Temida szalki

W związku z prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu śledztwem dotyczącym działalności firm finansowych zajmujących się pośrednictwem kredytowo - finansowym z tzw. grupy Council i pokrzywdzeniem wielu osób,  prokurator podejmował działania o charakterze pozakarnym.

Między innymi w interesie osoby pokrzywdzonej, która z uwagi na zastosowany wobec nie przestępczy mechanizm działań przez podmiot udzielający pożyczek, zawarła niekorzystną umowę sprzedaży nieruchomości oraz leasingu zwrotnego, co spowodowało utratę przez nią prawa własności domu położnego na terenie Wrocławia wraz z działką, skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu pozew o jej unieważnienie, wskazując, że została ona zawarta w wyniku naruszenia zasad współżycia społecznego tj. uczciwego działania, równości stron postępowania, zaufania konsumenta do przedsiębiorcy udzielającego pożyczek, lojalności i przyzwoitości w obrocie gospodarczym, ekwiwalentności świadczeń oraz dobrych obyczajów.

Prokurator domagał się także się zabezpieczenia powództwa poprzez ustanowienie zakazu zbywania i obciążania tej nieruchomości, co zostało przez Sąd uwzględnione w całości.

W sierpniu 2022r. komornik sądowy zawiadomił prokuratora, iż wobec nieruchomości objętej powództwem o unieważnienie umowy jest prowadzona egzekucja, wszczęta na wniosek wierzyciela (banku), zaś termin licytacji nieruchomości został wyznaczony we wrześniu 2022 r.

Kontynuując działania zmierzające do odzyskania nieruchomości przez stronę pokrzywdzoną, prokurator skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wniosek o zabezpieczenie powództwa - poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego w stosunku do nieruchomości, do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia przez Sąd kwestii unieważnienia umowy sprzedaży, który został w całości uwzględniony.

Jednocześnie wytoczył przed tymże Sądem powództwo o zwolnienie tej nieruchomości z egzekucji, wskazując, że osiągnięcie celu, jakim jest unieważnienie umowy jej  sprzedaży i odzyskanie tytułu własności przez pokrzywdzoną przestępstwem, w przypadku jej zlicytowania nie będzie możliwe, bowiem skuteczne przeprowadzenie licytacji wywoła nieodwracalne skutki prawne i wykluczy możliwość powrotu do stanu prawnego przed zawarciem kwestionowanej przez prokuratora umowy.

Wyrokiem z dnia 2 listopada 2022r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uwzględnił powództwo prokuratora Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu i zwolnił od egzekucji prowadzonej na rzecz banku, nieruchomość, którą pokrzywdzona przestępstwem utraciła.

{"register":{"columns":[]}}