W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skierowano akt oskarżenia wobec 14 osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej

10.06.2021

Temida

W czerwcu 2021r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia, którym objęto 14 osób oskarżonych m. in. o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych związanych z fikcyjnym obrotem katodami miedzi oraz pranie brudnych pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu.

W toku postepowania ustalono, że katody miedzi były kupowane przez polskie firmy poza granicami kraju w ramach nabyć wewnątrzwspólnotowych z zerową stawką podatku VAT i fizycznie transportowane bezpośrednio z zagranicy do jednej ze spółek na terenie Dolnego Śląska. Pierwsza polska firma - nabywca towaru z zagranicy, powiększała wartość towaru o podatek VAT 23 %, który następnie nie był odprowadzany do Skarbu Państwa. Wykorzystywano przy tym mechanizm tzw. „znikającego podatnika”.

Cześć spółek wykorzystywanych do przestępczego procederu nie prowadziła działalności gospodarczej, a jedynie uczestniczyła w dokonaniu oszustwa podatkowego, polegającego na wprowadzeniu do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur VAT. Zostały założone z zamiarem dokonywania tego rodzaju przestępstw i spełniały znamiona tzw. „znikającego podatnika”, zarejestrowanego jedynie dla celów obniżania, uszczuplania należności publicznoprawnych.  Nie dokonywały one sprzedaży katod miedzianych, gdyż nie dysponowały takim towarem,  a wystawione przez nie faktury nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Faktyczny przepływ towaru odbywał się za pośrednictwem wynajętych przewoźników bezpośrednio z zagranicy do spółki - odbiorcy, z pominięciem polskich podmiotów.

Oskarżeni, działając jako osoby uprawnione do wystawiania dokumentów, wystawiali faktury VAT dokumentujące fikcyjny obrót katodami miedzi. Wystawionych zostało 81 nierzetelnych faktur VAT o wartości łącznej netto 52.203.413,53 zł, co umożliwiło tym samym obniżenie podatku należnego i odliczenie podatku naliczonego przez firmy prowadzone przez osoby działające w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Jeden z oskarżonych, kierujący grupą przestępczą, uzyskane z przestępczego procederu środki finansowe lokował w nieruchomościach, które nabywali jego rodzice i partnerka. Wszystkie zostały zabezpieczone w toku postępowania przygotowawczego.