W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trzy osoby oskarżone o nabywanie „pustych faktur”

24.06.2022

Toga

W czerwcu 2022r. do Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie trafił akt oskarżenia Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, skierowany przeciwko 3 osobom oskarżonym o posłużenie się tzw. „pustymi fakturami” i składanie nieprawdziwych zeznań podatkowych.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo, którego przedmiotem jest działalność kilku zorganizowanych grup przestępczych funkcjonujących na terenie Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Rzeszowa oraz innych miejscowości kraju, a także poza jego granicami, polegająca na popełnianiu przestępstw przeciwko mieniu i dokumentom, a także przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw skarbowych skutkujących uchyleniem się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym, a także uzyskaniem nienależnych zwrotów należności podatkowych. Łącznie zarzutami do tej pory objęto 114 podejrzanych.

W jego ramach wyłączono celem odrębnego rozpoznania, a następnie skierowano akty oskarżenia przeciwko 27 osobom. Trafiły one do Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie, Sądu Okręgowego w Poznaniu, Sądu Rejonowego Warszawa Praga -Południe w Warszawie, Sądu Rejonowego Warszawa - Mokotów w Warszawie.

W śledztwie ustalono kilka mechanizmów popełniania oszustw podatkowych związanych z fikcyjnym wystawieniem faktur jak również sposobów ich dystrybuowania, w tym mechanizm popełniania oszustw podatkowych związanych z wystawianiem fikcyjnych faktur i ogłoszeniami typu „dam koszty”, o których pisaliśmy w komunikacie z dnia 01 czerwca 2022r. Akt oskarżenia przeciwko 7 osobom nabywającym tzw. „puste faktury” - Prokuratura Regionalna we Wrocławiu - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Objęte aktualnym aktem oskarżenia osoby prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której nabywały tzw. „puste faktury”. Mimo, że dokumenty te nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, osoby te ujmowały je w księgach, a ich wartości uwzględniały w deklaracjach podatkowych po stronie naliczonego podatku od towarów i usług oraz kosztów uzyskania przychodów, co umożliwiało im uchylenie się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz należnym podatkiem dochodowym.

Oskarżeni swoim działaniem spowodowali uszczuplenie należności publicznoprawnych w kwocie prawie 550 tysięcy złotych, czym działali na szkodę Skarbu Państwa. Wymienieni naprawili wyrządzoną szkodę w całości.

{"register":{"columns":[]}}