W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwzględniony pozew prokuratora na rzecz pokrzywdzonej w śledztwie dotyczącym działalność firm finansowych z tzw. grupy Council

08.12.2023

Toga

W związku z prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu śledztwem dotyczącym działalności firm finansowych z tzw. grupy Council, zajmujących się pośrednictwem kredytowo - finansowym, prokurator podejmował działania o charakterze pozakarnym.

Realizując ustawowe zadania, tj. działając na rzecz ochrony praworządności oraz w interesie osoby pokrzywdzonej, w lutym 2020r. skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu pozew o unieważnienie umów sprzedaży nieruchomości - lokalu mieszkalnego położnego na terenie Wrocławia, umowy leasingu zwrotnego dotyczącego tego mieszkania i kolejnych dwóch, będących ich następstwem.

Działania prokuratora zostały podjęte na rzecz pokrzywdzonej, która znajdując się w trudnej sytuacji finansowej z uwagi na posiadane zadłużenie i prowadzoną wobec niej egzekucję komorniczą, w celu spłaty zobowiązań finansowych o wartości łącznej ok. 44 000,00zł, zawarła w 2012r. sprzeczne z prawem i zasadami współżycia społecznego, niekorzystne dla niej umowy z Europejskim Funduszem Hipotecznym „Ostoja”.

Jedną z nich sprzedała funduszowi swoje mieszkanie o wartości wielokrotnie wyższej niż opiewały jej zobowiązania, by następnie podpisać umowę leasingu zwrotnego, polegającego na oddaniu jej do używania uprzednio sprzedany przez nią lokal mieszkalny, w zamian za comiesięczną opłatę.

Pokrzywdzona nie rozumiała treści umów, w szczególności nie wiedziała na czym opiera się instytucja leasingu zwrotnego.

Przedstawiciel funduszu, wykorzystując niewiedzę pokrzywdzonej, wywołał w niej błędne przekazanie, że nie utarci ona własności mieszkania, jej zobowiązania zostaną spłacone, a jej jedynym obowiązkiem wobec Funduszu będzie jedynie systematyczna spłata rat. W wyniku podpisanych umów, podmiot finansowy spłacił zobowiązania pokrzywdzonej na kwotę 28 700,00zł i wypłacił jej w gotówce jedynie 15 000,00zł. 

Zawarte umowy doprowadziły pokrzywdzoną do przyjęcia na siebie zobowiązań, które rażąco przewyższały jej możliwości płatnicze i do utraty prawa własności lokalu mieszkalnego o wartości 235 000,00zł., choć jej długi, które legły u podstaw zawarcia kwestionowanych umów, wynosiły jedynie ok. 44 000,00zł.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podzielił stanowisko prokuratora wyrażone w uzasadnieniu pozwu i wyrokiem z dnia 21 listopada 2023r. ustalił, że zawarte przez pokrzywdzoną w 2012r. umowy są nieważne. Wyrok nie jest prawomocny.

{"register":{"columns":[]}}