W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę prokuratora w sprawie dot. reprywatyzacji nieruchomości warszawskiej przy ul. Foksal 3/5.

03.02.2023

Temida na ciemnym tle

            W grudniu 2022r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie została rozpoznana sprawa o sygn. akt I SA/Wa 1600/21 ze skarg prokuratora Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie rozstrzygającą o nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 15 kwietnia 1972r., którym odmówiono poprzedniemu właścicielowi ustanowienia prawa własności czasowej do gruntu położonego w Warszawie przy ul. Foksal 3/5.

            Nieruchomość warszawska położona przy ul. Foksal 3/5 przed wejściem w życie „dekretu warszawskiego” stanowiła własność Antoniego Marii Józefa Alfonsa Adama et Omnes Sancti księcia de Bourbon obojga Sycylii. Orzeczeniem z 1972r. odmówiono mu przyznania prawa własności czasowej do tego gruntu, wskazując, że według planu zagospodarowania przestrzennego teren tej nieruchomości przeznaczony został pod użyteczność publiczną. Jeszcze przed wydaniem decyzji odmownej, nieruchomość na mocy umowy z dnia 12 kwietnia 1948r. została oddana „w dzierżawę i użytkowanie” Związkowi Zawodowemu Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej na okres 20 lat, a następnie w użytkowanie wieczyste, zaś czterokondygnacyjny budynek, który dziennikarze odbudowali z ruin wojennych, oddano w użytkowanie. Zgodnie z decyzją lokalizacyjną z 1967r. w budynku głównym urządzono bibliotekę oraz wykonano nadbudowę V kondygnacji.

            W 2016r. dawny właściciel nieruchomości sprzedał wszelkie prawa i roszczenia do niej Michałowi S., podejrzanemu w jednym ze śledztw reprywatyzacyjnych prowadzonych w Prokuraturze Regionalnej  we Wrocławiu, i jego żonie, którzy kontynuowali zainicjowane przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Warszawie postępowanie w przedmiocie  stwierdzenia nieważności orzeczenia dekretowego z 1972r. odmawiającego przyznania praw do gruntu położonego przy ul. Foksal 3/5.

            Do postępowania tego przyłączył się prokurator, kwestionując wydane przez SKO rozstrzygnięcia - tak unieważniające orzeczenie z 1972r. jak i kolejne - utrzymujące je w mocy. Złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, podnosząc  w niej m. in., że organ administracji dokonał oceny prawnej z pominięciem istotnych okoliczności oraz nowych uregulowań prawnych obowiązujących w 1972r., które pozwalały na odmowę przyznania dawnemu właścicielowi prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości,  z uwagi na jej przeznaczenie na potrzeby użyteczności publicznej, jakimi niewątpliwie w tamtym czasie było zorganizowanie ogólnodostępnej dla mieszkańców miasta biblioteki.

            Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił argumenty prokuratora zgłoszone w skardze i wyrokiem z dnia 7 grudnia 2022r. uchylił oba rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}