W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wprowadzali na polski rynek sztaby złota, które potajemnie przetwarzali na granulat. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu.

05.01.2022

Sztabki złota

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 5 osobom, którym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw m. in. polegających na fikcyjnym, karuzelowym obrocie granulatem złota. Oskarżeni zostali także objęci zarzutami wystawiania i posługiwania się fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę co do przeprowadzonych transakcji oraz przyjmowania środków finansowych na rachunki firmowe, a następnie przekazywania ich na inne rachunki, tj. podejmowania w ten sposób czynności mających udaremnić bądź znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków pieniężnych uzyskanych z powyższego procederu, co skutkowało uszczupleniem podatkowym - należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT.

W toku śledztwa ustalono, iż przedstawiciele 7 spółek z o.o. z terenu Wrocławia, Warszawy i Łodzi, działając w zorganizowanej grupie, w latach 2011-2012 wprowadzali na rynek w Polsce sztaby złota inwestycyjnego, zakupione za granicą z państw Unii Europejskiej. Transgraniczna sprzedaż złota inwestycyjnego wewnątrz UE jest zwolniona z podatku VAT. O fakcie zakupu za granicą złota inwestycyjnego w/w spółki nie informowały właściwych urzędów skarbowych, ukrywając w ten sposób postać zakupionego złota i źródło jego pochodzenia. Następnie sprawcy przetwarzali potajemnie sztaby na granulat złota, którego sprzedaż w kraju jest obciążona 23%  podatkiem VAT, po czym sprzedawano granulat po cenie brutto zawierającej w/w stawkę VAT, podmiotowi zajmującemu się produkcją wyrobów z metali szlachetnych o przeznaczeniu przemysłowym. Jednocześnie do urzędów skarbowych składano poświadczające nieprawdę deklaracje VAT-7, jakoby sprzedane złoto pochodziło z nabycia wewnątrzkrajowego, w formie granulatu i z zastosowaniem również stawki VAT 23%. W ten sposób, w drodze oszustwa podatkowego, oraz stosując celowo niezwykle niskie a zarazem fikcyjne marże, spółki, których działalność obejmuje akt oskarżenia, niesłusznie, od należnego od nich przy sprzedaży złota podatku VAT odliczały podatek naliczony przy rzekomych zakupach granulatu w kraju od fikcyjnych dostawców.                     

Działania oskarżonych doprowadziły do uszczuplenia należności publicznoprawnych Skarbu Państwa na kwotę ponad 75 milionów złotych.

{"register":{"columns":[]}}