W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyłudzali VAT handlując oponami samochodowymi i innymi urządzeniami wyposażenia warsztatów samochodowych. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Legnicy

29.07.2022

Opony

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko 29 osobom, którym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw polegających na dokonywaniu w ramach różnych podmiotów gospodarczych wyłudzeń mienia, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, w tym podrabiania dokumentów. Osoby wchodzące w skład grupy dopuszczały się nadto przestępstw skarbowych, w tym przestępstw polegających na składaniu organom podatkowym deklaracji VAT-7, w których podawano nieprawdę w zakresie wysokości podatku należnego i naliczonego, w tym również w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem towarami, w konsekwencji czego dochodziło do narażenia podatku od towarów i usług na uszczuplenie.

Członkowie grupy podejmowali nadto czynności w celu udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia  przestępczego pochodzenia środków pieniężnych lub też miejsca ich umieszczenia.

W toku śledztwa poprzedzającego skierowanie aktu oskarżenia ustalono, że mechanizm przestępczy polegał m. in. na stworzeniu fikcyjnego, wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami. Ustalono, że będące przedmiotem m. in. obrotu opony samochodowe nie opuściły granic Polski, a transakcje dokumentowane fakturami VAT o ich zbyciu do firmy działającej na terenie Czech,  nie miały w rzeczywistości miejsca. W wielu przypadkach opony konkretnej marki i typu figurujące na fakturach jako sprzedane, nie były uprzednio zakupione, a samochody, którymi miał być dokonywany transport opon nie były w żaden sposób przystosowane do przewozu ładunków, a tym bardziej w ilościach wskazywanych na dokumentach mających potwierdzić dokonanie dostaw wewnątrzwspólnotowych tymi pojazdami.

Analiza przepływów środków finansowych pomiędzy ujawnionymi rachunkami bankowymi przewijających się w postępowaniu podmiotów gospodarczych pozwoliła na określenie licznych operacji bankowych na znaczne sumy pieniężne, pochodzące
z nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie
nie mniejszej niż 9.000.000,00 zł. Ustalono poszczególne role odpowiednich podmiotów i ich przedstawicieli w karuzelowym przestępstwie wyłudzenia podatku podczas wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Działania te podejmowano w ramach zorganizowanej grupy przestępczej pod pozorem handlu, głównie, oponami samochodowymi i innymi urządzeniami wyposażenia warsztatów samochodowych.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

{"register":{"columns":[]}}