W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

19.05.2021

Monety

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje śledztwo o sygn. RP II Ds. 11.2021, którego przedmiotem jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw, w tym skarbowych, związanych z nielegalnym obrotem artkułami elektronicznymi w ramach tzw. karuzeli podatkowej,

W wyniku czynności procesowych przeprowadzonych w niniejszej sprawie ustalono, że osoby reprezentujące podmioty gospodarcze - spółki kapitałowe, uczestniczą w zorganizowanej działalności przestępczej, dokumentując pozorne transakcje  gospodarcze, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.                 Jednym z podmiotów uczestniczących w fikcyjnym obrocie towarem była spółka z województwa mazowieckiego. Pozorowała ona prowadzenie rzeczywistej działalności gospodarczej, a poprzez fikcyjne nabycie towarów od innych spółek stała się „ogniwem” zaangażowanym w łańcuchu transakcji karuzelowych.

 W toku śledztwa zarzuty usłyszał prezes zarządu tej spółki oraz osoba zatrudniona jako "office manager".

Wymienionym prokurator zarzucił: działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw, w tym skarbowych, związanych z wyłudzeniem od polskich organów skarbowych zwrotu podatku od towarów i usług przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika” i „karuzeli podatkowej”, polegającym na fikcyjnym obrocie towarem handlowym w postaci sprzętu elektronicznego, wyłudzanie podatku VAT oraz „pranie brudnych pieniędzy tj. podejmowanie działań w celu udaremnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia i miejsca umieszczenia środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych polegających na fikcyjnym, karuzelowym obrocie towarami w postaci sprzętu elektronicznego.

W wyniku działalności podejrzanych doszło do narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych Skarbu Państwa wielkiej wartości w łącznej wysokości nie mniejszej niż 24 756 391,00 zł.

 Wobec obojga podejrzanych prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego dla Wrocławia - Śródmieścia z wnioskiem o zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który sąd w całości uwzględnił.

{"register":{"columns":[]}}