W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymano 5 osób w związku z nielegalnych handlem wyrobami tytoniowymi. Skierowano wnioski o areszt.

19.07.2021

wejście do budynku RP Wrocław

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje śledztwo prowadzone przez CBŚP we Wrocławiu, dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się uchylaniem od opodatkowania podatkiem akcyzowym, sprowadzanych  z terenu Republiki Federalnej Niemiec do Rzeczypospolitej Polskiej wyrobów akcyzowych w postaci tytoniu bez uprzedniego oznaczania ich znakami akcyzy.

W jego toku zatrzymano 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej oraz znaczną ilości wyrobów akcyzowych w postaci tytoniu. Na terenie Polski zabezpieczono, tak w transporcie jak i magazynach, ponad 2 tony tytoniu. Czynności wykonywane były przy współpracy z Dolnośląskim  Urzędem Celno - Skarbowym we Wrocławiu oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej, a także prokuraturą niemiecką i niemieckimi organami skarbowymi, bowiem sprawa ma charakter transgraniczny. Dzięki temu na terenie Niemiec służby zabezpieczyły wyroby akcyzowe w ilości ok. 15 ton.

Wszystkim zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw karno - skarbowych, zarzuty sprowadzenia z terenu Republiki Federalnej Niemiec do Rzeczypospolitej Polskiej, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wyrobów akcyzowych w postaci tytoniu bez uprzedniego oznaczania ich znakami akcyzy oraz uchylania się od opodatkowania z tytułu podatku akcyzowego nie ujawniając właściwemu organowi podstawy i przedmiotu opodatkowania tym podatkiem oraz zarzuty prania brudnych pieniędzy tj. podejmowania działań w celu udaremnia lub znacznego utrudniania stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków finansowych.

Wobec całej piątki prokurator skierował do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia wnioski o zastosowanie wobec nich izolacyjnego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. 

Wszystkie wnioski zostały uwzględnione.