W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Stanisławie Bukowieckim w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

11.11.2021

Stanisław Bukowiecki

11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Po 123 latach zaborów nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Po zaledwie kilku miesiącach, 7 lutego 1919 roku, dekretem Naczelnika Państwa J. Piłsudskiego utworzono Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej, której pierwszym Prezesem został Stanisław Bukowiecki. Ten wybitny prawnik, działacz niepodległościowy i społeczny funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 20 lat (w latach 1919-1939), co więcej: jako osoba niewidoma.

Odzyskana niepodległość - według St.  Bukowieckiego - jest wielkim szczęściem i najcenniejszym skarbem naszego pokolenia Polaków, zaś budowanie i wzmacnianie Państwa jest obowiązkiem całego społeczeństwa polskiego. „Gorący patriotyzm, szerokie horyzonty umysłowe, doskonała znajomość ustaw publicznych, gruntowne wykształcenie prawno-polityczne, niezłomny charakter, dary wymowy przeznaczały ś.p. Stanisława Bukowieckiego z góry niejako do odegrania wybitnej roli w państwowości polskiej”. Tak o Stanisławie Bukowieckim mówił dr Tomasz Marynowski, Wiceprezes Prokuratorii Generalnej RP w latach 1933-1939 w druga rocznicę Jego śmierci. 

Dla upamiętnienia tego wybitnego Polaka, PGRP organizuje są co roku konkursy nawiązujące do Jego osoby.

Zachęcamy do zapoznania się z życiorysem Prezesa St. Bukowieckiego: https://www.gov.pl/web/prokuratoria/tworca-i-patron 

{"register":{"columns":[]}}