W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratoria Generalna RP publikuje Rekomendacje dotyczące postępowania w zakresie polubownego rozwiązywania sporów

27.05.2021

Biuro

W ramach prac mających na celu rozwijanie dobrych praktyk w funkcjonowaniu podmiotów publicznych, specjalny zespół prawników Prokuratorii Generalnej przygotował dokument Rekomendacje dotyczące postępowania w zakresie polubownego rozwiązywania sporów.

Rekomendacje były też przedmiotem konsultacji z Biurem Dyscypliny Finansów Publicznych w Ministerstwie Finansów oraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

Opierają się one na założeniu, znajdującym silne potwierdzenie w dotychczasowym doświadczeniu Prokuratorii, że podjęcie negocjacji i zawarcie ugody może być sposobem działania, który znacznie lepiej niż spór sądowy realizuje interes Skarbu Państwa (podmiotu publicznego). Prokuratoria wielokrotnie rekomendowała zawarcie ugody przez jednostkę sektora finansów publicznych – jako rozwiązanie w konkretnych okolicznościach korzystniejsze niż prowadzenie sporu sądowego – także w sprawach o znacznej wartości przedmiotu sporu.

Rekomendacje mają charakter doradczy i nie są wiążące. Natomiast ich podstawowym celem jest ułatwienie jednostkom sektora finansów publicznych „zarządzania” sporami i wyboru najkorzystniejszego sposobu ich zakańczania.

Zachęcamy do korzystania z Rekomendacji, które znajdują się w zakładce Rekomendacje i wzory postanowień umów (tutaj).