W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

TSUE podzielił stanowisko RP w sprawie PL Holdings (C-109/20)

26.10.2021

młotek sędziowski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w dniu 26 października 2021 wyrok, w którym odniósł się do pytania prejudycjalnego zadanego przez szwedzki Sąd Najwyższy w sprawie o uchylenie wyroku arbitrażowego PL Holdings przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (C-109/20). TSUE w wydanym przez siebie wyroku podzielił stanowisko prezentowane przez Polskę i inne kraje członkowskie oraz Komisję Europejską i podkreślił, że prawo UE zakazuje zawarcia przez państwo członkowskie zapisu na sąd polubowny o treści identycznej z treścią nieważnej klauzuli arbitrażowej zawartej w dwustronnym traktacie inwestycyjnym między państwami członkowskimi. Trybunał stwierdził również, że sąd krajowy, rozpatrujący skargę o uchylenie wyroku arbitrażowego, ma obowiązek uchylić taki wyrok wydany na podstawie zapisu na sąd polubowny, który narusza prawo Unii. 

Polska reprezentowana była w postępowaniu przed TSUE przez pełnomocnika RP przed TSUE oraz radców i referendarzy PGRP z Departamentu Prawa Międzynarodowego i Europejskiego, a także przez pełnomocników z kancelarii Hanness Snellman (Anna-Maria Tamminen), Wallin and Partners (Martin Wallin i Julia Tavaststjerna) oraz Sullivan&Cromwell (Foad Hoseinian).

{"register":{"columns":[]}}