W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patronka szkoły

Janina Garścia - patronka szkoły

Fotografia obrazu patronki szkoły - Janiny Garści. Obraz namalowała Bernadeta Cieslewicz - Orawiec we wrześniu 1997 roku. Fotografia przedstawia około 60-letnią kompozytorkę, ubraną w jasny kostium z połami koloru granatowego w kwiaty. Na szyi ma perłowe korale. Kobieta uśmiechnięta, o jasnych krótkich włosach, w okularach. Tło wielokolorowe, pastelowe.

Pianistka, pedagog i kompozytorka, która wprowadziła w świat muzyki wielotysięczną rzeszę dzieci z różnych stron świata. Całe życie związana była z Krakowem. Tu urodziła się 12 marca 1920 roku, tu uczyła się gry na fortepianie w słynnej w okresie międzywojennym Szkole im. W. Żeleńskiego, tu ukończyła studia kompozytorskie i dyrygenckie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.
Mimo, iż tak gruntowne wykształcenie dawało jej różne możliwości artystycznego spełnienia, wybrała pracę z dziećmi i dla dzieci. Całe zawodowe życie uczyła w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Krakowie i całe życie pisała utwory dla dzieci i młodzieży, tworząc kanon literatury pedagogicznej, przede wszystkim fortepianowej, obejmującej nauczanie początkowe. Walory blisko tysiąca jej kompozycji doceniają i dzieci, i pedagodzy. Muzyczne ABC, Ulubione nutki, Łamigłówki, Graj ze mną na cztery ręce, Zrytmizowany świat, Baśnie dźwiękiem pisane i inne, znane są nie tylko w Polsce, ale i w Ameryce, Afryce i Azji. Dość powiedzieć, że Polskie Wydawnictwo Muzyczne przez lata do Japonii eksportowało przede wszystkim Chopina i Garście.
Znała jak nikt wyobraźnię i możliwości percepcji najmłodszych adeptów trudnej sztuki pianistycznej. Jej utwory były tak miłe i ciepłe, jak ona sama. Nic więc dziwnego, że w 2001 r. dzieci uhonorowały Ją swym najwyższym odznaczeniem – Orderem Uśmiechu, a organizatorzy odbywających się w Krakowie co dwa lata międzynarodowych festiwali utworów dziecięcych i młodzieżowych Janiny Garści, nie mogli pomieścić w ich ramach wszystkich chętnych do prezentacji muzyki Pani Profesor.
Janinę Garścię-Gressel nagradzały nie tylko dzieci, choć ich wyróżnienie ceniła sobie niesłychanie wysoko, podobnie jak Złoty Medal Kraków 2000. Była wielokrotnie wyróżniona i nagradzana, m.in. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, Medalem Edukacji Narodowej, Nagrodami Artystycznymi Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze. Krzyżami: Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Janina Garścia-Gressel zmarła 1 marca 2004 r.
 

{"register":{"columns":[]}}