W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

140 milionów złotych na rozwój Państwowej Inspekcji Sanitarnej

22.11.1022

729x3085

Państwowa Inspekcja Sanitarna otrzyma dofinansowanie w wysokości 140 milionów zł. Środki pochodzące z unijnego instrumentu REACT zostaną przeznaczone na dalszą informatyzację inspekcji oraz remonty i doposażenie obiektów wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Poinformował dziś o tym Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Przez wiele lat Główny Inspektorat Sanitarny nie realizował żadnych projektów, a obecnie zostało podpisane porozumienie na inaugurujące już trzecie takie przedsięwzięcie. Obok niego w GIS funkcjonują już dwa projekty o charakterze informatycznym – powiedział Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz.

Podkreślił także, że realizacja projektów przy współudziale środków z UE jest szansą na przyspieszony rozwój organizacji bez nadmiernego angażowania środków z budżetu państwa.

Dalszy rozwój systemów informatycznych

Efektem realizacji projektu będzie zbudowanie trzech nowych modułów w Systemie Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS) w zakresie higieny środowiska, bezpieczeństwa żywności i nadzoru nad chemikaliami, a także zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania.

Warto przypomnieć, że innowacyjne działanie SEPIS doceniła w tym roku także Organizacja Narodów Zjednoczonych, która przyznała Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu Nagrodę Sektora Publicznego – podkreślił Krzysztof Saczka.

Realizowane już w GIS projekty to System Powiadamiania o Wprowadzeniu do Obrotu Żywności Prozdrowotnej oraz projekt GovNet, służący podniesieniu poziomu bezpieczeństwa transmisji oraz ochrony przesyłanych i przetwarzanych danych.

Wsparcie dla organów inspekcji w województwach i powiatach

W ramach instrumentu REACT środki otrzymają także wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Dzięki nim realizować będą roboty budowlane, remonty, zakupy sprzętu i doposażenie.

Dofinansowane zostanie m.in. utworzenie w Lublinie laboratorium o klasie bezpieczeństwa BSL-3, a więc takiego, w którym można badać próbki zawierające najbardziej niebezpieczne patogeny. Pandemia pokazała, że takich laboratoriów mamy w Polsce zbyt mało – mówił Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz.

Na końcowym etapie są prace w zakresie dwóch kolejnych projektów, które realizował będzie GIS na rzecz stacji sanitarno-epidemiologicznych:

  • POWER Ukraine, w ramach którego stacje otrzymają narzędzia ułatwiające dotarcie do osób uciekających z terenów objętych działaniami wojennymi, a jednocześnie ułatwią tym osobom podjęcie zatrudnienia w jednostkach inspekcji,
  • II transza REACT, dzięki któremu powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne otrzymają środki na roboty budowlane, remonty, zakupy sprzętu i doposażenie.
{"register":{"columns":[]}}