W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Mały kleszcz - duży problem?"

29.06.2023

"Mały kleszcz - duży problem?"

Miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

Kleszcze - krwiopijne pajęczaki należące do typu stawonogów. Bytują głównie w obszarach zalesionych, trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, na leszczynie, ale również w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi. Dla ludzi zagrożenie stanowią przede wszystkim przenoszone przez nie choroby. Pomimo rozwoju medycyny nadal najlepszą i najskuteczniejszą metodą obrony przed chorobami odkleszczowymi jest unikanie kontaktu z zakażonymi stawonogami.

Aby ustrzec się przed ukłuciem kleszcza:

  •  kleszcze (repelenty); Ubierz się odpowiednio, ubranie powinno chronić całe ciało, także głowę. O odpowiedni strój zadbaj zwłaszcza podczas prac polowych, spacerów w lesie, zbieraniu owoców runa leśnego. Ubranie w jasnym kolorze ułatwia zauważenie kleszcza;
  • Nie siadaj bezpośrednio na trawie, zawalonych drzewach;
  • Unikaj spacerów w wysokiej trawie, zaroślach;
  • Stosuj środki odstraszające;
  • Obejrzyj starannie całe ciało po powrocie z lasu lub parku. Szczególnie sprawdź głowę na granicy włosów i za uszami oraz miejsca, gdzie skóra jest delikatna – pod kolanami, w pachwinach.

Materiały

"Mały kleszcz - duży problem?"
kleszcz​_web.jpg 1.11MB
{"register":{"columns":[]}}