W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 maja 2023 "Światowy Dzień Bez Tytoniu

18.05.2023

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie informuje, że 31 maja 2023 obchodzony będzie Światowy Dzień bez Tytoniu. Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień bez Tytoniu w 1987 r., aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniową oraz możliwość uniknięcia zgonów i chorób, które ona powoduje. Co roku obchody tego święta mają na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach WHO w walce z epidemią tytoniową oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i życia swojego oraz przyszłych pokoleń. W 2023 roku obchody koncentrują się wokół konsekwencji uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz kryzysu żywnościowego, a ich hasłem przewodnim będzie: ,,Uprawiaj żywność, nie tytoń”.

31 Maja Światowy Dzień Bez Tytoniu

Kampania WHO zwraca uwagę m. in. na problemy:
1. Uprawa tytoniu szkodzi zdrowiu rolników i ich rodzin.
Rolnicy uprawiający tytoń są codziennie narażeni na kontakt z pyłem tytoniowym
i chemicznymi pestycydami. Rolnik uprawiający tytoń, który sadzi, uprawia i zbiera tytoń, może wchłonąć nikotynę odpowiadającą 50 papierosom dziennie. Ponadto hodowcy tytoniu często przenoszą szkodliwe substancje do domu na swoich ciałach, ubraniach lub butach, co prowadzi do wtórnego narażenia ich rodzin, zwłaszcza dzieci. Hodowcy tytoniu wdychają również duże ilości dymu tytoniowego podczas peklowania, co zwiększa ryzyko przewlekłych chorób płuc i innych problemów zdrowotnych.

2. Uprawa tytoniu szkodzi środowisku. 
Uprawa tytoniu wymaga dużych zasobów i stosowania pestycydów oraz nawozów sztucznych, które przyczyniają się do degradacji gleby. Te chemikalia przedostają się do środowiska wodnego, zanieczyszczając jeziora, rzeki i wodę pitną. Grunty wykorzystywane pod uprawę tytoniu mają wówczas mniejszą zdolność do uprawy innych upraw, takich jak żywność, ponieważ tytoń zmniejsza żyzność gleby.

3. Uprawa tytoniu zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu i żywieniu.
Wysokiej jakości grunty są coraz częściej wykorzystywane do uprawy tytoniu w krajach
o niskich i średnich dochodach, zmniejszając ilość gruntów, które można by wykorzystać pod uprawy w celu wyżywienia ludzi.

4. Uprawa tytoniu wpływa na dochody gospodarstw domowych rolników.
Przemysł tytoniowy wypłaca zaliczki na koszty związane z materiałami i usługami, tj . nasiona i nawozy, które są następnie odejmowane od płatności na koniec sezonu. W wyniku tego procesu rolnicy popadają w zależności i zadłużenia wobec międzynarodowych firm tytoniowych lub pośredników handlowych. Firmy te obniżają swoje koszty poprzez zaniżanie klasyfikacji liści tytoniu od rolników.

Farmy wolne od tytoniu to wspólna inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia, Światowego Programu Żywnościowego oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa we współpracy
z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Rolnictwa, która została uruchomiona w Kenii.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie uprzejmie informuje, że
w ramach obchodów ,,31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu" zaplanowano przemarsz dzieci przedszkolnych chodnikami miasta Konina, który odbędzie się w dniu 23 maja 2023r. Dzieci będą niosły transparenty i plakaty o treści antynikotynowej. Akcja rozpocznie się zbiórką o godz. 9 15 na placu przy Amfiteatrze, skąd rozpocznie się przemarsz do Domu Kultury "Oskard", w którym odbędzie się podsumowanie konkursów edukacyjnych oraz projekcja filmu dla dzieci. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 11 50. Zapraszamy do udziału w spotkaniu.

{"register":{"columns":[]}}