W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

,,Aktywność fizyczna każdego dnia’’ #latozsanepidem

18.07.2023

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem każdego dnia. Niestety większość z Nas rusza się zbyt mało i zbyt rzadko. Specjaliści z różnych dziedzin podkreślają ogromne znaczenie regularnej aktywności fizycznej w kształtowaniu zdrowia i utrzymaniu organizmu w jak najlepszej formie przez długie lata. Nie od dziś też wiadomo, że aktywność fizyczna to sprawdzona recepta na długowieczność.

,,Aktywność fizyczna każdego dnia’’ #latozsanepidem

Mianem „superstulatek” i „długowieczny” określa się osobę powyżej 110. roku życia. Dane szacun-kowe wskazują, że na całym świecie żyje pół miliona osób, które mają więcej niż 100 lat. Naukowcy, którzy podjęli się badań nad sekretem ich długowieczności, odkryli, że najważ-niejszym elementem, niezależnie od miejsca zamieszkania i płci, był deklarowany przez nich aktywny sposób  spędzania czasu wolnego, a szczególnie  odpowiednia dawka tzw. naturalnego ruchu. Od dawna już wiadomo, że styl życia, a szczególnie żywienie i aktywność fizyczna, to recepta na zdrowe i długie życie.

Wpływ genów, jak podkre-ślają naukowcy, na długość naszego życia wynosi (w zależności od źródła) najczęściej około 25%. Reszta zależy od Nas ! Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO) aktywność fizyczną definiujemy jako ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga energii. Dlate-go w nawiązaniu do tej charakterystyki do aktywności fizycznej zaliczyć należy nie tylko organizowane zajęcia sportowe,  ale również typową codzienną ak-tywność zawodową czy prace domowe. Dlaczego określenie „aktywność fizyczna” nie powinno być mylone z „ćwiczeniami”? Ćwiczenia stanowią rodzaj aktywności fizycz-nej, która jest zaplanowana, określona, powtarzalna oraz ma na celu poprawę lub utrzymanie jednego lub większej liczby elementów sprawności fizycznej. Aktywność fizyczną w życiu codziennym można podzielić na zajęcia zawodowe, sportowe, domo-we lub inne. Wydatek energetyczny można oznaczyć np. poprzez liczbę kilokalorii (kcal) niezbędnych do zapewnienia energii przy wykonywaniu określonej czynności.

Dlatego należy pamiętać, że poza ćwiczeniami typowo sportowymi, wszelkie inne ak-tywności fizyczne, które odbywają się w czasie wolnym - jako część pracy zawodowej bądź domowej - również przynoszą korzyści zdrowotne. Należy pamiętać, że już ak-tywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, ale wykonywana regularnie nie-sie ze sobą ogromne korzyści dla organizmu. Przykładowo zmniejsza ryzyko wystą-pienia chorób sercowo-naczyniowych, będących główną przyczyną zgonów w Polsce.
To również podstawowe działanie w prewencji cukrzycy typu 2 czy depresji - chorób, które są ogromnym problemem populacyjnym. Ponadto odpowiedni poziomy aktywności fizycznej obniża prawdopodobieństwo złamań m.in. kości biodrowej lub kręgosłupa. Aktywność fizyczna to również udowodniony czynnik profilaktyki nowotworowej, zmniejszający ryzyko zachorowania na raka jelita grubego (okrężnicy), macicy, piersi (zwłaszcza w wieku menopauzalnym). Regularny ruch jest skuteczną metodą na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Podkre-ślić należy, że takie ochronne działanie wykazuje zarówno aktywność fizyczna w postaci systematycznych ćwiczeń sportowych, jak również zwiększony poziom aktywności związanej z pracą zawodową. Mówiąc o umiarkowanej intensywności aktywności fizycznej mamy na myśli np. dynamiczny chód bądź jazdę na rowerze, szybki taniec, aqua aerobik czy prace w ogrodzie tj. grabienie czy przyci-nanie krzewów.

Natomiast intensywny wysiłek fizyczny to m.in. bieganie, szybki chód, szybka jazda na rowerze, pływnie, aerobik, gra w tenisa ziemnego czy ciężkie prace w ogrodzie typu rąbanie drewna. Każdy człowiek może czerpać ogromne profity z regularnej aktywności fizycznej. Im więcej ćwiczymy, tym więk-sze korzyści zdrowotne i lepsze samopoczucie. Zdaniem specjali-stów, już 15 minut aktywności fizycznej dziennie lub 90 minut tygodniowo o umiarkowanym natężeniu może przynieść korzyści nawet u osób z ryzykiem sercowo-naczyniowym. Mięśnie oddechowe, dzięki regularnym ćwiczeniom, stają się silniejsze i mają lepszą wydolność, dzięki czemu zapewnia się prawidłową pracę płuc na długie lata. Odpowiednia do wieku i możliwości dawka ruchu powoduje wydzielanie endorfin i serotoniny - hormonów redukujących napięcie, zmniej-szających stres i poprawiających nastrój. Nic dziwnego, że indywidualne i grupowe zajęcia ruchowe są uważane za skuteczną profilaktykę pierwotną  i wtórną depresji. Podsumowując, nie możemy za-pomnieć o korzystnym wpływie regularnej i umiarkowanej (czyli dostosowanej do indywidualnych możliwości) aktywności ruchowej na poprawę odporno-ści organizmu. Powodów, by iść na spacer, porozciągać się, ćwiczyć, czy wybrać się na rower jest zatem mnóstwo ! W szczególności czas wakacyjny, urlopowy sprzyja aktywności fizycznej , do czego zachęcamy !

 

{"register":{"columns":[]}}