W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy 22-28.01.2024 r.

23.01.2024

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy 22-28.01.2024r.

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki macicy

W dniach 22-28 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, tradycyjnie w przedostatni tydzień stycznia. Celem Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy jest zwrócenie uwagi kobietom, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne.
Rak szyjki macicy obok raka piersi, raka jajnika, raka trzonu macicy to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej diagnozowanym rakiem i czwartą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet, z szacowaną liczbą 604 000 nowych przypadków i 342 000 zgonów na całym świecie w 2020 roku. Plasuje się on na siódmym miejscu umieralności z powodu nowotworów w Polsce. W Krajowym Rejestrze Nowotworów zarejestrowano 2360 zachorowań i 1593 zgony z powodu raka szyjki macicy w 2018 roku. Statystyki pokazują, że rak szyjki macicy dotyka najczęściej kobiety w wieku średnim (45-65 lat), stanowiąc ponad 50% kobiet chorujących na ten nowotwór. Młodsze dziewczyny, w wieku poniżej 20 r. ż., rzadko zapadają na ten nowotwór, ale zdecydowanie powinny postawić na profilaktykę.
Nowotwór szyjki macicy jest wywołany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale rakotwórczym. Wirus jest przenoszony drogą płciową.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy ?

  •     Szczepienia przeciw HPV

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest najskuteczniejszym sposobem, zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym związanym z tym nowotworem. Przyjęcie szczepionki przeciw HPV zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o 70%. Szczepienie przeciw HPV zostało włączone do kalendarza szczepień jako szczepienie zalecane.

Cytologia
Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które powinna regularnie wykonywać każda kobieta. W trakcie tego badania lekarz pobiera materiał z szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej. Cytologia nie boli, ratuje życie !! Dzięki temu badaniu można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości. Wczesne zmiany, wykryte w komórkach szyjki macicy, można całkowicie wyleczyć. Każda kobieta po 25 r.ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne, korzystać bezpłatnie z Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Więcej informacji można uzyskać ze strony: ze strony https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koninie wraz ze szkołami ponadpodstawowymi od wielu lat realizuje program obejmujący tematykę profilaktyki raka szyjki macicy pt.,,Wybierz Życie - Pierwszy Krok" , adresowany jest on do uczniów szkół ponadpodstawowych. Głównym celem programu jest zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV w jego powstawaniu, podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna). Ponadto w trakcie realizacji programu chcemy motywować i zachęcać młode dziewczyny do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie. W trakcie Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy w dniach 22-28.01.2024r. pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie będą realizować działania edukacyjne z uczniami w szkołach ponadpodstawowych.

 

{"register":{"columns":[]}}