W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lato sprzyja używkom ! #latozsanepidem

26.07.2023

Lato sprzyja używkom ! #latozsanepidem

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku i beztroskiej zabawy, ale również trudnych wyborów i nowych sytuacji dla dzieci i młodzieży. Czując dużą swobodę w czasie wakacji, młodzi ludzie próbują nowych, niebezpiecznych zachowań, to okazja sprawdzenia swojej dojrzałości. W czasie wakacji młodzi ludzie częściej sięgają po różnego rodzaju używki, robią to, czego dotychczas nie robili. Poza kontrolą rodziców zdarza się, że łatwiej ulegają różnym pokusom. Kieruje nimi ciekawość, naciski ze strony rówieśników, bunt wobec rodziców, przekazy medialne, przekonania, że dane substancje mogą pomóc im w rozwiązaniu doświadczanych trudności, np. nieśmiałości.

Substancje psychoaktywne stały się dla niektórych osób sposobem na lepszą rozrywkę, odprężenie, a także ucieczkę od problemów radzenie sobie z trudnościami dnia codziennego. Ludzie sięgają po nie, nieświadomi, że może to prowadzić do zniszczenia zdrowia, uzależnienia czy utraty panowania nad swoim życiem. Dopalacze, czyli nowe narkotyki reklamowane jako zwiększające energię, poprawiające nastrój, w rzeczywistości mogą doprowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu: zaburzeń pracy serca i układu oddechowego, zaburzeń neurologicznych, halucynacji i urojeń oraz chorób psychicznych.

Poważnym problemem stała się też politoksykomania, czyli użycie narkotyku wraz z inną  substancją legalną bądź nielegalną, np. łączenie narkotyków z alkoholem lub lekami. Szczególnie niepokojąca jest moda na łączenie np. nikotyny zawartej w papierosach czy nowatorskich wyrobach tytoniowych (e-papieros) z innymi substancjami psychoaktywnymi, alkoholem etylowym czy lekami OTC (lekami kupowanymi bez recepty).

W przypadku zatrucia substancjami z wielu grup pomoc medyczna jest utrudniona, bo organizm reaguje na zsumowane efekty poszczególnych substancji. Zażywanie substancji psychoaktywnych skutkuje zmianami zachowania, wyglądu, rosnącymi trudnościami w codziennym życiu i w relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi, a także       problemami zdrowotnymi.  My dorośli, rodzice musimy być bardzo czujni.  Niepokój może zacząć wzbudzać zmiana trybu funkcjonowania danej osoby, większa tajemniczość, poczucie braku więzi, a w miarę upływu czasu będą to problemy z nauką, z zachowaniem w szkole, wagary, czasem problemy prawne.

Aby zapobiec uzależnieniu dziecka:

  • dbaj o jego dobre relacje z najbliższymi,
  • pomagaj w tworzeniu realnych więzi międzyludzkich,
  • wspieraj w budowaniu jego świata wartości,
  • aktywnie spędzajcie razem wolny czas,
  • bądź przyjacielem swojego dziecka. Staraj się je zrozumieć i pomagaj mu bezpiecznie dorastać !
  • jeśli widzisz problem  poradź się specjalisty !

Gdzie szukać pomocy? Jeśli ktoś z twoich bliskich ma problem z  uzależnieniem , może zgłosić się m.in. do: poradni leczenia uzależnień a także zadzwonić na telefon zaufania lub infolinię, np.

  • 032 206 82 17 - telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, czynny w poniedziałki w godz.10-19, wtorki i piątki w godz. 15.00-19.00, środy w godz. 10.00-13.00, czwartki w godz. 14.00-19.00.
  • 800 060 800 - infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zakres pomocy: informacje na temat negatywnych skutków zażywania nowych narkotyków, skutków zdrowotnych oraz o możliwościach leczenia; wsparcie dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci zażywają nowe narkotyki. Na infolinię można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących lub wytwarzających nowe narkotyki. Infolinia jest bezpłatna, czynna całą dobę.
  • 800 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania, przeznaczony dla osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich. Zakres pomocy: udzielanie informacji na temat systemu interwencji, leczenia i rehabilitacji, informowanie o przepisach prawnych związanych z narkomanią, udzielanie profesjonalnych porad nt. mechanizmów uzależnienia, motywowania do leczenia oraz wsparcia psychologicznego. Czynny w godz. 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych.

Bliskość, zrozumienie, zainteresowanie rodzica to najlepsze zabezpieczenie przed narkotykami - twierdzą specjaliści - Najważniejsza jest relacja i więź z dzieckiem ! Wakacje, urlop, to bardzo dobry czas na wzmocnienie więzi z dzieckiem ! Ponadto lato, wakacje sprzyjają wzmocnieniu aktywności fizycznej ! Osoby intensywnie ruszające się mają inne podejście do życia, inna hierarchię priorytetów, inne strategie radzenia sobie z wyzwaniami aniżeli osoby, które ruszają się niewiele. Ma to zresztą duże przełożenie na naszą równowagę psychiczną i nastawienie do otoczenia (oczywiście ze wskazaniem na przewagę po stronie osób aktywniejszych). Jeśli zatem istnieje przestrzeń do zmotywowania dziecka do uprawiania jakiejś formy sportu - skorzystajmy z niej.

Poza aktywnością fizyczną istnieje oczywiście cały wachlarz działań, które mogą być również bardzo inspirujące i rozwijające dla młodego człowieka. W praktyce może to być niemal wszystko: od czytania książek, gotowania, majsterkowania, po klejenie modeli, granie na instrumentach, komponowanie, śpiew, uprawianie ogródka, malowanie, pisanie, czy wszelkiego rodzaju ,,zbieractwo”. Każda z tych aktywności wiąże się z tym , co możemy rozumieć jako trening charakteru. Dzieci, które mają hobby, lepiej radzą sobie w edukacji i życiu zawodowym. Hobby uczy planowania, strategii zarządzania czasem oraz dokładności a także podnosi także szacunek dla pracy. Można stwierdzić, że życie z hobby, pasją jest po prostu pełniejsze i przyjemniejsze !

{"register":{"columns":[]}}