W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielkopolska Sieć Szkół Promujących Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie
PIS województwa wielkopolskiego wspiera Szkoły Promujące Zdrowie zapraszając je do udziału w licznych przedsięwzięciach: programach edukacyjnych, akcjach i konkursach. Inicjatorem i koordynatorem Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie jest Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
W roku szkolnym 2017/2018 w wielkopolskiej sieci szkół promujących zdrowie jest 284 placówek, w tym 153, które posiadają Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Kolejnych 109 jest w okresie przygotowawczym. Link do bazy Szkół Promujących Zdrowie w województwie wielkopolskim: http://wre.ko.poznan.pl/zdrowie/

Historia Szkoły Promującej Szkoły
Koncepcja Szkół Promujących Zdrowie (SzPZ) narodziła się w Europie w połowie lat 80, jako drugi po "Zdrowych miastach" projekt promocji zdrowia. W Polsce popularyzację idei Szkół Promujących Zdrowie rozpoczęto projektem "Szkoła Promująca Zdrowie", realizowanym pod kierunkiem pani profesor doktor habilitowanej Barbary Woynarowskiej w latach 1992–1995, w 14 szkołach podstawowych, zwanych „szkołami projektowymi".

Kalendarium ważnych wydarzeń w Europie:
- 1986 - Konferencja międzynarodowa "Szkoła Promujące Zdrowie" w Szkocji – dojrzewanie koncepcji.
- 1989 - pojawił się pierwszy oficjalny dokument – raport WHO "Zdrowa Szkoła" autorstwa I. Younga i T. Williamsa.
- 1991 - Zainicjowanie przez Biuro Regionalne dla Europy WHO projektu "Szkoły Promujące Zdrowie" w czterech krajach dokonywujących transformacji ustrojowej: w Czechach, Polsce, Słowacji i Węgrzech.
- 1992 - utworzenie przez organizację międzynarodowe – Komisję Europejską, Radę Europy i WHO – Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
- 1997 - I Konferencja Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowia w Grecji.

Kalendarium ważnych wydarzeń w Polsce:
- 1989 – pierwsza publikacja w polskim piśmiennictwie autorstwa T. Williamsa – współtwórcy koncepcji Szkół Promujących Zdrowie. Raport WHO „Zdrowa Szkoła” w języku polskim.
- 1991 – Porozumienie między Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej.
- 1992 – przyjecie Polski do Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz utworzenie pierwszej Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
- 1996 – I Konferencja Szkół Promujących Zdrowie w Lesznie.
- 1998 – II Konferencja Szkół Promujących Zdrowie w Gdańsku.
- 2000 – Porozumienie między Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Zdrowia.
Źródło: „Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w szkole” wydanie specjalne Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej, zeszyt 10-11, Warszawa 2006

Więcej informacji na:
http://www.ko.poznan.pl
https://www.ore.edu.pl/promocja-zdrowia/4423-szkola-promujaca-zdrowie

{"register":{"columns":[]}}