W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienie przeciw odrze

08.03.2024

Szczepienie przeciw odrze

Obowiązkowe szczepienia przeciw odrze wprowadzono w Polsce w 1975 roku, początkowo podawano jedną dawkę szczepionki. Schemat dwudawkowy wprowadzono w 1991 roku. Początkowo szczepiono 8-latków. Od 2004 roku druga dawka podawana jest dzieciom w wieku 10 lat. Natomiast w 2019 roku drugą dawkę uzupełniającą szczepionki zalecono podawać w 6 roku życia.

Ryzyko zachorowania na odrę występuje u każdej osoby, która nie była szczepiona przeciw tej chorobie lub jej wcześniej nie przechorowała. Stosowanie szczepień ochronnych ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę i ze względu na wysoką zakaźność choroby oraz jej przenoszenie się drogą powietrzno-pyłową, nie może być zastąpione jakimkolwiek innym środkiem ochrony. Dotychczas nie opracowano leku antywirusowego, który zwalczałby skutecznie wirusa odry. W przebiegu odry potrafimy tylko leczyć jej objawy, dlatego tak ważne zapobieganie zachorowaniom poprzez są szczepienia ochronne. Skuteczność szczepionki jest bardzo wysoka. Podanie dwóch dawek szczepionki zapewnia wieloletnią odporność blisko 100 % zaszczepionych osób.

W Polsce zarejestrowane mamy 3 skojarzone preparaty przeciw odrze:

- MMR VAX PRO – szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce,

- Priorix – szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce

- Priorix- Tetra -szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej.

Pojedyncze (monowalentne) szczepionki przeciw odrze nie są zarejestrowane w Polsce.

Szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce jest obowiązkowe do 19 roku życia (finansowane z budżetu Ministra Zdrowia). Obejmuje podanie dwóch dawek szczepionki: pierwszej dawki    w 13-15 miesiącu życia oraz drugiej dawki w 6 roku życia.

Uzupełnienie szczepień przeciw odrze w obecnej sytuacji  zaleca się przede wszystkim osobom, które mają na co dzień kontakt z dziećmi np. w przedszkolu, szkole oraz pracownikom służby zdrowia, wyjeżdżającym w regiony narażenia na zachorowanie. Osoby niezaszczepione, które nie chorowały na odrę mogą zaszczepić się dwoma dawkami szczepionki w odstępie 4 tyg. lub dłuższym. Osoby zaszczepione w przeszłości tylko jedną dawką szczepionki powinny uzupełnić szczepienie podaniem drugiej dawki. Przebycie zachorowania na odrę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, należy je podać nie wcześniej niż 4 tygodnie od wyzdrowienia.

Materiały

6 powodów aby zaszczepić dziecko przeciwko odrze
Przebieg choroby
Odra w Polsce
Globalna liczba zgonów z powodu odry

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}