W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zapobiec zakażeniu świeżych i mrożonych warzyw i owoców

Zdjęcie przedstawia świeże warzywa i owoce

Jak zapobiec zakażeniu świeżych i mrożonych owoców i warzyw wirusami, które powodują zatrucia pokarmowe? W przypadku spożywania świeżych lub mrożonych (jedzonych po rozmrożeniu) owoców i warzyw, istnieje ryzyko ich zanieczyszczenia wirusami powodującymi zaburzenia żołądkowo – jelitowe (tzw. grypa żołądkowa wywołana przez norowirusy) lub też groźniejsze choroby tj. żółtaczkę zakaźną.

Głównym źródłem zakażenia an etapie uprawy jest gleba lub woda zanieczyszczona fekaliami. Najlepszą metodą wyeliminowania potencjalnego zakażenia noro wirusem jest stosowanie Dobrej Praktyki Rolniczej (GAP) i Produkcyjnej (GMP) oraz Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) już na etapie uprawy i zbioru. Na dalszych  etapach produkcji (w zakładach produkujących i pakujących mrożonki, sałatki etc. Oraz w zakładach żywienia zbiorowego) muszą  zostać wyeliminowane źródła zakażeń fekaliami, brudną wodą oraz kontakt osób chorych z żywnością. Przedsiębiorstwa te muszą stosować zasady systemu HACCP i Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP). W szczególności: osoby, które mają objawy chorobowe (m.in. biegunkę, wymioty), nie powinny mieć kontaktu z żywnością (nie mogą prowadzić zbioru, produkcji, sprzedaży żywności, przygotowywać posiłków etc.). Osoby te powinny zgłosić się do lekarza.

Należy zapewnić pracownikom dostęp do czystej toalety. Pracownicy muszą każdorazowo myć ręce przed rozpoczęciem pracy, w przerwie, po skorzystaniu z toalety etc. Woda i gleba na obszarach upraw rolniczych nie mogą być zanieczyszczone fekaliami. Woda stosowana do podlewania owoców i warzyw musi spełniać wymagania jakościowe i nie może być skażona. Uprawy nie mogą być nawożone fekaliami ludzkimi. Do mycia żywności należy stosować wodę przeznaczona do spożycia spełniająca wszystkie wymagania jakościowe. Sprzęt używany do zbioru, transportu, przechowywania. Sprzedaży i przetwórstwa owoców i warzyw powinien być myty zgodnie z wdrożonymi procedurami mycia i dezynfekcji. Przedsiębiorca na każdym etapie produkcji ma obowiązek zapewnić możliwość prześledzenia drogi surowców i produktów „krok w tył, krok w przód” – a by w każdej chwila można było ustalić od kogo kupił surowce, które użył do produkcji i komu sprzedał swoje produkty.

Także konsument powinien zawsze stosować zasady higieny. PAMIĘTAJ: podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywności ma zachowanie zasad higieny „od pola do stołu” a więc w czasie całej drogi jaką przebywają produkty spożywcze, zanim trafią na stół konsumenta –  czasie zbioru, skupu, produkcji i przetwarzania w zakładzie, w czasie transportu, sprzedaży konsumentowi oraz przyrządzania posiłków. Konsumenci powinni zawsze myć owoce i warzywa przed spożyciem.

{"register":{"columns":[]}}