W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ospa wietrzna

W klimacie umiarkowanym zachorowania na ospę wietrzną najczęściej odnotowywane są późną zimą i wczesną wiosną. Choroba ta, powszechnie uznawana za łagodną, może mieć groźne powikłania. W całej Polsce, każdego roku, ponad 1000 osób chorujących na ospę wietrzną jest hospitalizowanych.

lekarz_dziecko_zdrowie

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w 2018 r. w całym kraju zarejestrowano 149567 przypadków zachorowań na ospę wietrzną (zapadalność: 389,27 na 100 tys.), a w 2017 r. – 173196 przypadków (zapadalność: 450,77 na 100 tys.). W woj. łódzkim w 2018 r. zapadalność na ospę wietrzną, w porównaniu do roku ubiegłego, spadła z 384,5 do 280,2 na 100 tys.

Ospa wietrzna wywoływana jest przez wirus varicella-zoster i cechuje się bardzo wysoką zaraźliwością. Szerzy się przede wszystkim drogą kropelkową, bezpośredniego kontaktu z chorym, a także kontaktu z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z dróg oddechowych chorego. Głównymi objawami choroby są: występująca na całym ciele swędząca wysypka, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, powiększenie węzłów chłonnych.

Ospa wietrzna występuje zwykle u dzieci i najczęściej przebiega łagodnie. Ryzyko pojawienia się powikłań po zachorowaniu – takich jak wtórne zakażenia bakteryjne skóry, bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie serca – zwiększa się wraz z wiekiem. Wirus pozostaje po przechorowaniu w zwojach nerwowych i może uaktywnić się, wywołując półpasiec. Warto pamiętać, że ospa wietrzna jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży i noworodków. 

Najskuteczniejszą ochroną są szczepienia. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2019, szczepienia przeciwko ospie wietrznej są obowiązkowe dla osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie (m.in. dla dzieci do ukończenia 12 r.ż.: z upośledzeniem odporności o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby, z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji, zakażonych HIV, przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią). Szczepienia przeciwko ospie wietrznej figurują również w PSO jako szczepienia zalecane. Kierowane są do osób, które nie chorowały na ospę wietrzną i nie zostały wcześniej zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych albo zalecanych, a także do kobiet planujących zajście w ciążę, które nie chorowały wcześniej na ospę wietrzną.

Więcej o ospie wietrznej w portalu Szczepienia.info

{"register":{"columns":[]}}