W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Kodeks Walki z Rakiem - 12 sposobów na zdrowie

29.08.2021

Kodeks walki z rakiem

Choroby nowotworowe są jednym z najistotniejszych problemów zdrowia w Polsce. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów Polaków przed 65-tym rokiem życia. Spowodowane jest to późnym ich wykrywaniem, a w konsekwencji niską skutecznością leczenia. W związku z tym, zapobieganie, wczesne wykrywanie  oraz leczenie nowotworów, a także walka o jakość życia chorych na raka, stanowi największe wyzwanie w dziedzinie zdrowia.

Niewłaściwe zachowania zdrowotne, czynniki zewnętrzne i środowiskowe tj. styl życia, nawyki żywieniowe, miejsce pracy i życia oraz zachowania społeczno-kulturowe, przyczyniają się do powstawania większości nowotworów. Dlatego wśród osób posiadających genetyczne skłonności do powstawania chorób nowotworowych, prawidłowe zachowania zdrowotne oraz stosowanie badań profilaktycznych powoduje, że ryzyko zachorowania jest bardzo małe. Ponadto szansa na wyleczenie wielu nowotworów wzrasta w przypadku rozpoznania choroby we wczesnym stadium.

12 SPOSOBÓW NA ZDROWIE - EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM (IV edycja)

1.    Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
2.    Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
3.    Utrzymuj prawidłową masę ciała.
4.    Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
5.    Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców, ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych, unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
6.    Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
7.    Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne: (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium.
8.    Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
9.    Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
10.    Kobiety powinny pamiętać o tym, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią, hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
11.    Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego - HPV (dotyczy dziewcząt).
12.    Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet), raka piersi (u kobiet), raka szyjki macicy (u kobiet).

 

Materiały

12​_sposobow​_na​_zdrowie
12​_sposobow​_na​_zdrowie.pdf 0.84MB

Zdjęcia (13)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
03.11.2021 09:21 Janusz Tomczak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Janusz Tomczak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Europejski Kodeks Walki z Rakiem - 12 sposobów na zdrowie 1.0 03.11.2021 09:21 Janusz Tomczak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}