W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 2024

22.04.2024

czarny napis Europejski Tydzień Szczepień Zapobiegać Ochraniać Uodparniać z lewej strony kolorowe postacie

W dniach 21-27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień.

Szczepienia są jednym z największych osiągnięć cywilizacji, ponieważ chronią nas przed poważnymi chorobami zakaźnymi oraz związanymi z nimi powikłaniami. Decyzja o szczepieniu naszych dzieci lub nas samych odgrywa istotną rolę w ochronie całego społeczeństwa. Dlatego warto ją podejmować w sposób świadomy oraz korzystać z informacji o szczepieniach bazujących na dowodach naukowych.      
 
W tym roku Europejski Tydzień Szczepień jest początkiem całorocznej kampanii prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.
Z tej okazji dnia 23 kwietnia (wtorek) 2024 r. w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych” poświęconą aktualnym tematom związanym z realizacją szczepień ochronnych u osób dorosłych. Temat tegorocznej konferencji wpisuje się w ogromną potrzebę uświadomienia nam, że profilaktyka chorób zakaźnych nie kończy się na dzieciństwie, i że szczepienia dorosłych to inwestycja w długie i zdrowe życie.
Ponadto Europejski Tydzień Szczepień jest organizowany w połączeniu ze Światowym Tygodniem Szczepień, przypadający na 24-30 kwietnia 2024 r.

PAMIĘTAJ :
•    Szczepienia ratują życie.
•    Szczepienia zapobiegają zachorowaniom na choroby zakaźne.
•    Szczepienia zapobiegają powikłaniom chorób zakaźnych, które mogą zakończyć się nawet śmiercią.
•    Szczepienia są formą ćwiczeń dla naszego układu immunologicznego, dzięki czemu jest on sprawniejszy.
•    Szczepiąc się tworzysz ,,parasol ochronny’’ dla osób które nie mogą być szczepione, budując w ten sposób tzw. ,,odporność populacyjną’’.

 

O szczepieniach powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze, w zależności od uprawianego zawodu czy stylu życia. Szczepienia wymagają indywidualnego podejścia w każdym wieku, mamy coraz dokładniejszą wiedzą, która pozwala nam stosować profilaktykę za pomocą szczepień w różnych grupach ryzyka, czy osób z chorobami przewlekłymi.

Szczepionki mogą odegrać kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia i zdrowia naszych bliskich. Podobnie jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne, szczepionki są filarem dobrego zdrowia.

Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje  przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich. Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia, poprzez zapobiegnięcie chorobie zakaźnej oraz uniknięcie związanych z nią ciężkich powikłań, a w konsekwencji utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej.

Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień dorosłych pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia dorosłych w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, pneumokokom, COVID-19, półpaścowi czy syncytialnemu wirusowi brodawczaka (RSV).

 

 

{"register":{"columns":[]}}