W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

17.11.2021

Zaciśnięta męska pięść ściska papierosy

18 LISTOPADA 2021 ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Co przyniosło niespodziewane skutki, aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.
Palenie tytoniu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków wpływających na stan zdrowia człowieka, między innymi:
•    Choroby układu oddechowego (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POCHP, zapalenie płuc).
•    Choroby układu krążenia (niedokrwienna choroba serca, choroba naczyniowo- mózgowa, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic, tętniak aorty).
•    Nowotwory (płuc, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerek, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego).

 

Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności.
Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada (w 2021r. – 18 listopada).
Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego czy wpływu na zdrowie nowego sposobu palenia – korzystania z papierosów elektronicznych (tzw. e-papierosów).

Sięganie po papierosy to nie wyraz „słabego charakteru” czy „braku silnej woli lub motywacji”. To choroba, którą można leczyć!
Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując schorzenia układu oddechowego (astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zapalenie oskrzeli i płuc), choroby układu krążenia (udar mózgu, chorobę wieńcową, zawał serca) oraz choroby nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby, nosa). Dym tytoniowy zawiera 7 tysięcy związków chemicznych, z których co najmniej 70 ma działania rakotwórcze, a wszystkie mają szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Dlatego palenie papierosów lub nawet przebywanie w towarzystwie osoby, która pali i wdychanie dymu tytoniowego (tzw. „bierne palenie”) zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i inne poważne choroby!       

O szkodliwości palenia papierosów nikogo nie trzeba już przekonywać. Nie wszyscy jednak są przekonani, że warto rzucić palenie.
Oto kilka, z wielu powodów dlaczego opłaca się odstawić papierosy:
1. Rzucenie palenia pozwala dłużej i lepiej żyć!
Badania wskazują, że rzucenie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne i wydłuża oczekiwaną długość życia. Z każdym kolejnym dniem i rokiem oczyszczania się organizmu po rzuceniu palenia, maleje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe – nowotwory, choroby układu krążenia, układu oddechowego i układu pokarmowego. Nawet osoby, u których wystąpiły już objawy chorobowe mogą być pewne, że rzucenie palenia pozytywnie wpłynie na ich leczenie, złagodzenie objawów, a nawet zahamowanie dalszego rozwoju. Wiele korzyści zdrowotnych odczuwanych jest niemal natychmiast po odstawieniu papierosów (np. poprawia się krążenie krwi, odczuwany jest wzrost energii), inne będą odczuwane stopniowo.
2. Rzucenie palenia jest estetyczne!   
Po rzuceniu palenia znacznie poprawia się kondycja skóry i włosów, a zęby stają się bielsze. Dym tytoniowy powoduje przedwczesne starzenie się skóry, pojawiają się przebarwienia, pajączki, sińce pod oczami. Odstawienie papierosów pozwala na cofnięcie się tych niekorzystnych zmian. Dodatkowo skóra i ubrania są wolne od nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego, a naszej przestrzeni nie szpecą popielniczki i popiół z papierosów.
3. Zwiększa się zasobność portfela.
Jeśli codziennie zaoszczędzisz 15 zł (koszt przeciętnej paczkipapierosów) to rocznie w portfelu zostanie Ci nawet 5 400 zł. To kwota, którą można spożytkować na wiele przyjemności!
4. Poczujesz smaki i zapachy.   
Wraz z rzuceniem palenia odzyskasz zdolność odczuwania prawdziwych smakówi zapachów. Z każdym kolejnym dniem bez papierosa obierać będziesz dawno zapomniane aromaty, a smak potraw zapewne spowoduje niemałe zdziwienie. Pomyśl, jak to będzie znowu poczuć zapach wiosny ….
5. Wzmocnisz swój organizm.
Palenie tytoniu może w niekorzystny sposób wpływać na układ odpornościowy. Dym tytoniowy nie tylko nasila zapalne reakcje uczuleniowe i autoimmunologiczne, ale jego toksyczne składniki negatywnie wpływają na reakcje obronne organizmu wobec zakażeń. Rzucając palenie nie tylko więc mniej narażony będziesz na infekcje ale również na alergie.
W jaki sposób radzić sobie z nawykiem palenia papierosów?
1. Zidentyfikuj swoje nawyki. Obserwuj, w jakich sytuacjach sięgasz po papierosa. Zwracaj szczególną uwagę na te momenty, w których jest to wręcz automatyczne. Zastanów się czy jest jakaś sekwencja zachowań, które prowadzą do zapalenia papierosa. Może przerwanie ciągu zdarzeń spowoduje, że unikniesz chęci palenia.
2. Znajdź nowy nawyk. W wielu sytuacjach nawykowych, czynność palenia można zastąpić innym zachowaniem. Może to być żucie gumy, picie wody lub zabawa jakimś przedmiotem.
3. Poszukaj wsparcia. Zmiana nawyku jest niezmiernie trudna, jeśli jesteś otoczony ludźmi, którzy właśnie ten nawyk kultywują. Znajdź kogoś, kto będzie Cię wspierał i doceniał.
4. Złóż deklarację. Po prostu powiedz głośno i najlepiej publicznie „rzucam palenie”. To może być jeden z hamulców, przed złamaniem postanowienia. Jest również szansa, że część osób będzie Ci kibicować!
Jak trenować siłę woli i skutecznie rzucić palenie?
Pamiętaj po co rzucasz palenie! Gdy rzucasz palenie mogą pojawiać się momenty, w których chęć palenia jest bardzo silna, a cała motywacja „gdzieś ulatuje”. Dlatego regularnie powtarzaj sobie po co to robisz. Siła woli to nasza wewnętrzna moc, dzięki której podejmujemy decyzje i je realizujemy.
Jak więc ćwiczyć swoją wolę, tak by skutecznie realizować swoje zamierzenia i rzucić palenie?
- Udowodnij sobie, że potrafisz się kontrolować. Wyznacz sobie jakiś mały cel np.: zmiana nawyku. Jeśli planujesz rzucić palenie postanów sobie, że nie zapalisz papierosa w jakiejś konkretnej sytuacji (np. zaraz po wyjściu z domu). Taki mały sprawdzian pokaże Ci, ze nie jesteś bezradny i potrafisz osiągać cele.
- Precyzyjnie określ cel. Sprecyzuj co chcesz osiągnąć i co Ci to da. W przypadku rzucania palenia bądź szczegółowy i poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co się zmieni po rzuceniu palenia. Wiedząc po co chcesz rzucić palenie, łatwiej wytrwasz w postanowieniu i zrezygnujesz z pokus.
- Oszczędzaj się. Traktuj swoją wolę jak mięsień i pamiętaj, że nadmierny wysiłek może go zmęczyć. Realizując określony, ważny i trudny do realizacji cel, nie wyznaczaj sobie równocześnie innych, mniejszych.  Nie wystawiaj się na pokusy, rzucając palenie unikaj sytuacji, które wyzwalają chęć palenia.
- Nie bądź swoim największym krytykiem. Zaakceptuj to, że czasem zdarzają się niepowodzenia. Nie myli się tylko ten, który nic nie robi! Dlatego buduj swoje nastawienie w kierunku walki z trudnościami i refleksji, co możesz zrobić lepiej następnym razem.
- Stwórz sobie dobre warunki. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i właściwe odżywianie. Zmęczony, niewyspany i dręczony spadkiem glukozy będziesz zdekoncentrowany i bardziej podatny na pokusy.
Gdzie szukać pomocy?       
Chcesz rzucić palenie? Specjaliści Ci w tym pomogą!
Jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą, zadzwoń do
Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – tel. 801 108 108
Dla telefonów komórkowych 22 211 80 15
Pracujący tam eksperci którzy udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania. Prowadzący konsultanci otoczą cię opieką i wsparciem w trakcie całego procesu rzucania palenia.
Nie czekaj – rzuć palenie! Popraw jakość życia!
Rzucenie palenia jest możliwe, ale nie zawsze przebiega łatwo.
Zachęcamy do korzystania ze stron internetowych promujących styl życia bez tytoniu:
    www.jakrzucicpalenie.pl – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie
•    www.stopfejkfriends.pl – strona kampanii społecznej #STOPFEJKFRIENDS upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia
•    www.planujedlugiezycie.pl – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej

źródło: www.jakrzucicpalenie.pl

 

Materiały

Infografika​_Korzyści​_zdrowotne​_z​_rzucenia​_palenia
Infografika​_Korzyści​_zdrowotne​_z​_rzucenia​_palenia.pdf 0.07MB
papierosy​_metody​_rzucania​_palenia
papierosy​_metody​_rzucania​_palenia.pdf 2.06MB
Test​_motywacji​_do​_rzucenia​_palenia
Test​_motywacji​_do​_rzucenia​_palenia.pdf 0.05MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}