W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radon - podstawowe informacje

19.04.2024

Rn

Radon jest gazem promieniotwórczym powszechnie występującym naturalnie w środowisku - w podłożu gruntowym, wodzie i powietrzu. Powstaje w wyniku promieniotwórczego rozpadu  radu, który z kolei tworzy się w wyniku rozpadu uranu. Jako gaz może łatwo się przemieszczać.  O ile w otwartej przestrzeni jego stężenie jest bardzo małe, w zamkniętych, źle wietrzonych  pomieszczeniach, do których przedostaje się z podłoża gruntowego, jego poziom rośnie, co  może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.

Poziom radonu jest zwykle wyższy w podziemiach, piwnicach i pomieszczeniach mieszkalnych mających kontakt z gruntem. Jednak znaczne stężenie radonu można znaleźć również nad parterem.

Promieniowanie jonizujące jest czynnikiem kancerogennym. Radon jest uznawany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako czynnik rakotwórczy klasy 1.

 

Więcej informacji o radonie znajdziesz na stronach:
Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu

{"register":{"columns":[]}}