W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienia przeciw grypie - sezon 2023/2024

28.09.2023

#gotowinasezon2

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym są wirusy grypy typu A i B.

Jak przenosi się grypa?

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Jakie są objawy grypy?

  • objawy ogólne: wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, ogóle złe samopoczucie
  • objawy ze strony układu oddechowego: suchy kaszel, ból gardła i katar
  • objawy grypy u małych dzieci: zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Jakie mogą być powikłania po grypie?

Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań i hospitalizacji z powodu pogrypowego zapalenia płuc, mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.  

O czym jeszcze pamiętać?

W sezonie wzrostu zachorowań na grypę sezonowa pamiętać należy o:

  • regularnym myciu rąk. Częste mycie rąk wodą i mydłem, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe, środkiem dezynfekującymi na bazie alkoholu, zmniejsza ryzyko zakażenia przenoszonego przez ręce zanieczyszczone wirusami grypy,
  • unikaniu bliskiego kontaktu z osobami chorymi,
  • w przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywanie poza domem – unikanie tłumu i masowych zgromadzeń,
  • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym.

 

Jak można zapobiegać zachorowaniu na grypę?

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych   z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}