W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hasło roku - Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia.* Głównym przesłaniem tego święta było zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie województwa mazowieckiego propagują treści związane z tematem przewodnim, kierując swoje działania do: uczniów i personelu placówek oświatowo-wychowawczych, rodziców dzieci i młodzieży, personelu oraz pacjentów przedsiębiorstw podmiotów leczniczych, odbiorców lokalnych mediów, władz samorządowych, interesantów PSSE, pracowników zakładów pracy, lokalnych organizacji pozarządowych i in. Partnerami działań w w/w zakresie są m.in.: placówki oświatowo-wychowawcze, kierownicy przedsiębiorstw podmiotów leczniczych, lokalne media, biura podróży, władze lokalne (starostwa, urzędy miast), biblioteki pedagogiczne, organizacje pozarządowe, gminne ośrodki kultury i sportu, komendy powiatowe policji, delegatury Kuratorium Oświaty.

W pierwszej połowie roku organizowane są działania edukacyjne skierowane do społeczeństwa: szkolenia, pogadanki, prelekcje, konkursy, imprezy prozdrowotne, itp. Tematyka Światowego Dnia Zdrowia jest też prezentowana podczas kolejnych edycji Festiwalu Piosenki o Zdrowiu.
Co roku ogłaszane jest nowe hasło roku oraz temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia. W ostatnich latach WHO proponowało następujące tematy przewodnie / hasła:

2009 - „Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!”
2010 - „Człowiek i miasto”
2011 - oporność mikroorganizmów (wirusów, bakterii, niektórych pasożytów) na leki antywirusowe, antybiotyki oraz leki przeciwmalaryczne
2012 - starzenie się i zdrowie / „Więcej zdrowia - więcej życia”
2013 - nadciśnienie tętnicze / „Zdrowe bicie serca”
2014 - choroby przenoszone przez wektory
2015 - "Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym"

W Polsce w tym samym dniu obchodzimy Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

Hasło roku 2016 - Cukrzyca
Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego WHO podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia 2016 r. Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO pragnie:

    doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;
    spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;
    ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

Warto odnotować, że świat dokonał istotnego kroku w walce z epidemią cukrzycy, przyjmując jako cel zmniejszenie o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, do 2030 r. w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z tym WHO wspiera państwa wdrażające polityki mające na celu zmniejszenie oddziaływania chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i płuc.
Informacje ogólne Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.
Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.
Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.
Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.
*Informacja na podstawie materiałów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz WHO.

Materiały

10 faktów na temat cukrzycy
10​_FAKTOW​_NA​_TEMAT​_CUKRZYCY.pdf 1.99MB
{"register":{"columns":[]}}