W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Specjaliści o profilaktyce i nowotworach

16.02.2024

/

Za nami konferencja „Stosuj profilaktykę i wygraj z rakiem”. W Auli Państwowej Akademii Nauk Społecznych we Włocławku specjaliści rozmawiali o profilaktyce onkologicznej. Oprócz wykładów ekspertów z Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, organizatorzy przygotowali bezpłatne punkty informacyjno-profilaktyczne.

– Wybór tematyki konferencji związany był z faktem, iż nowotwory złośliwe należą obecnie do najpoważniejszych zagrożeń dla życia Polaków. Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorób nowotworowych odgrywa profilaktyka, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Niezwykle ważną rolę odgrywają tu badania profilaktyczne oraz działania informacyjno-edukacyjne, bowiem kształtowanie właściwych postaw opartych na rzetelnej wiedzy oraz szeroka dostępność badań profilaktycznych, dają szansę na eliminowanie czynników szkodliwych poprzez właściwy styl życia i jednocześnie wczesne wykrywanie stanów chorobowych, umożliwiające skuteczne leczenie – zaznaczył na wstępie jeden z organizatorów i pomysłodawca konferencji, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.

Uczestnikom konferencji „Stosuj profilaktykę i wygraj z rakiem” przedstawiono obszerną wiedzę, która będzie pomocna w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji związanych ze zdrowiem. Profilaktyka stanowi kluczowy element dbania o zdrowie oraz zapobiegania wielu chorobom i problemom zdrowotnym. Polega na podejmowaniu świadomych działań mających na celu minimalizację ryzyka wystąpienia schorzeń oraz utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Poprzez odpowiednie nawyki żywieniowe, regularną aktywność fizyczną, unikanie używek oraz regularne kontrole zdrowia możliwe jest skuteczne zapobieganie wielu chorobom przewlekłym, poprawa jakości życia oraz wydłużenie jego trwania.

– Wśród kobiet na miejscu pierwszym znajdują się zachorowania na raka piersi, na miejscu drugim jest rak płuca. Piętnaście lat temu rak płuca był na miejscu dziewiątym. Co zatem się stało? W wiek zachorowań wchodzą roczniki powojenne, czyli roczniki 45-50. Są to skutki nikotynizmu. Rak szyjki macicy jest na miejscu ósmym. Rak skóry plasuje się na ostatnim miejsc  wyliczał w wykładzie pn. „Profilaktyka nowotworów żeńskiego układu rozrodczego”, Koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy dr n. med. Tomasz Mierzwa.

Jeden z paneli spotkania poświęcony został nowotworom żeńskiego układu rozrodczego, takim jak rak szyjki macicy czy rak jajnika, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet na całym świecie. Profilaktyka tych chorób odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu ich wystąpieniu oraz wczesnym wykrywaniu, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę rokowań. Dzięki regularnym badaniom, szczepieniom przeciwko wirusowi HPV, zdrowemu stylowi życia oraz świadomości dotyczącej czynników ryzyka możliwe jest zmniejszenie częstości zachorowań i śmierci z ich powodu. 

– Czynniki ryzyka raka szyjki macicy to przede wszystkim palenie tytoniu, które pomaga wirusom wniknąć w nabłonek podstawowy, który jest tym miejscem, gdzie wirusy zaczynają się namnażać. Kolejnym czynnikiem jest to, że coraz młodsi ludzie zaczynają współżycie, mają wielu partnerów oraz możliwość stosowania różnych środków hormonalnych, które obniżają odporność. Tylko regularne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego i pobieranie wymazu cytologicznego może postawić szybką diagnozę oraz skutecznie wyleczyć pacjentkę – podkreślał w prelekcji „Profilaktyka nowotworów żeńskiego układu rozrodczego” dr n. med. Józef Dziedzic – specjalista ginekolog, onkolog, seksuolog w Zakładzie  Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. 

Jako ostatni zaprezentowany został wykład o profilaktyce raka gruczołu krokowego, który jest jednym z najczęściej diagnozowanych form nowotworów u mężczyzn na całym świecie. Profilaktyka tej choroby odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu ryzyka jej wystąpienia oraz umożliwia wczesne wykrycie, co istotnie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę rokowań. Dzięki regularnym badaniom przesiewowym, zdrowemu stylowi życia oraz edukacji na temat czynników ryzyka możliwe jest ograniczenie częstości zachorowań i poprawa jakości życia mężczyzn.

– W województwie kujawsko-pomorskim gruczoł krokowy stanowi 20% nowych zachorowań spośród wszystkich nowotworów – we Włocławku jest na pierwszym miejscu, gdzie stanowi 19% wszystkich zachorowań na nowotwory. Jeśli chodzi o zgony to jest to 8,38% zaraz po nowotworze płuca oraz raka jelita grubego – akcentowały asystentki Oddziału Klinicznego Urologii Onkologicznej Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy Karolina Skonieczna i Dominika Choińska, które zaprezentowały wykład „Profilaktyka raka gruczołu krokowego” w imieniu dr n. med. n. o zdrowiu Krzysztofa Kameckiego.

Równolegle do konferencji, dostępne były bezpłatne punkty informacyjno-profilaktyczne, przygotowane przez:
•    Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Włocławku, 
•    Centrum Onkologii w Bydgoszczy - Filia we Włocławku, 
•    Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ - Delegatura we Włocławku.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}