W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Józef Piłsudski w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa

17.05.2023

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa mieści się w historycznym budynku w Alejach Ujazdowskich 5. W latach 1927- 1939 był tu Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych, którym do 12 maja 1935 roku kierował marszałek Józef Piłsudski. Na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, do końca czerwca 2023 roku, dostępna jest wystawa „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie”.

Józef Piłsudski w RCB

Wystawa to opowieść o miejscu, w którym marszałek Józek Piłsudski pracował i pomieszkiwał w ostatnich latach życia. To 10 plansz z fotografiami, przedstawiającymi pomieszczenia oraz przedmioty, którymi Piłsudski się otaczał.

Marszałek korzystał z dwóch obszernych pokoi. W jednym z nich mieścił się gabinet. W drugim – sypialnia. Wyposażenie było skromne, zgodnie z naturą Marszałka.

W gabinecie stało duże biurko. Mimo skromnego charakteru mieszkania, było w nim sporo obrazów i grafik. Na ścianach wisiały obrazy Matki Boskiej Ostrobramskiej, dla której Marszałek żywił szczególną cześć, fotografie rodziców, wizerunki powstańców styczniowych, płótno Wojciecha Kossaka przedstawiające Piłsudskiego na Kasztance oraz obraz Ludomira Sleńdzińskiego „Piłsudski po Wilnem”. Pod obrazem umieszczono mapę plastyczną Wilna. Piłsudski czuł do tego miasta ogromny sentyment. Miał tu też stolik do pasjansa…

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, do przeniesienia się choćby na chwilę w dawne czasy i odwiedzenie marszałka Piłsudskiego.

Wystawa zrealizowana została przez Biuro „Niepodległa” we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Sfinansowano ją z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otwarcia, niemal dokładnie w 88. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego (15 maja) dokonali dr Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, płk Konrad Korpowski, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”.

{"register":{"columns":[]}}