W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Osoby ewakuowane z Afganistanu przylecą dziś do Polski

03.09.2021

Polska w ramach solidarności sojuszniczej podjęła się ewakuacji obywateli Afganistanu, którzy przez ostatnie lata współpracowali z siłami NATO w trakcie misji specjalnych. Dziś w godzinach wieczornych na lotnisko w Poznaniu dotrą pierwsze samoloty przewożące przeszło 100 Afgańczyków z łącznej grupy blisko 500 osób. Aktualizacja liczby ewakuowanych uzależniona jest od zewnętrznych procesów logistycznych i formalnoprawnych.

Mapa Afganistanu

Na ewakuowanych oczekiwać będzie specjalistyczny zespół medyczny (w tym afgański pediatra) oraz 8 tłumaczy. Afgańczycy zostaną poddani badaniom i testom przeciw COVID-19, otrzymają także niezbędne materiały informacyjne w ojczystym języku objaśniające dalsze procedury.

Na lotnisku przygotowano specjalną infrastrukturę i namioty, w których ewakuowani oczekiwać będą na weryfikację i uzupełnienie niezbędnych formalności. Następnie przetransportowani zostaną do jednego z poznańskich hoteli, w którym spędzą 10-dniową kwarantannę. W ośrodku zapewnione zostaną wszystkie konieczne środki materialne - ubrania oraz środki higieny osobistej. Personel hotelowy został przeszkolony pod względem obsługi osób z kręgu kulturowego podejmowanych osób. W bieżącą obsługę ewakuowanych, po upływie kwarantanny, zaangażują się także lokalne NGO i wolontariusze duszpasterstwa akademickiego.

Obywatele Afganistanu będą przebywać w Polsce przez 3 miesiące. W tym czasie NATO podejmie decyzję o ich dalszej relokacji. W ramach zobowiązań sojuszniczych na terenie kraju pozostanie nie więcej niż 50 osób.

Wielokrotnie udowodniliśmy już, że jesteśmy stale gotowi do działania na rzecz solidarności i bezpieczeństwa w regionie i na świecie. Nigdy nie zostawiamy sojuszników i potrzebujących bez pomocy. Organizacja ewakuacji personelu współpracującego z NATO jest dowodem na to, że zagraniczni partnerzy mogą na nas polegać nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Operacja oparta jest o ścisłą współpracę z kwaterą główną NATO. Akcję przylotu obywateli Afganistanu do Polski koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.