W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwszy etap ewakuacji Afgańczyków zakończony

05.09.2021

Ewakuacja obywateli Afganistanu przebiegła sprawnie i efektywnie. Po przylocie do Polski zostali zakwaterowani w hotelu i poddani obowiązkowej kwarantannie. Będą oczekiwać na decyzję o relokacji.

Zakwaterowanie w hotelu. Afgańczycy czekają na kwaterunek. Dziecko bawi się zabawkami

Po przylocie na ewakuowanych oczekiwał specjalistyczny zespół medyczny oraz grupa tłumaczy. Po wykonaniu badań, testów przeciw COVID-19 oraz uzupełnieniu niezbędnych formalności, Afgańczycy zostali przetransportowani do jednego z poznańskich hoteli, w którym zapewnione mają jedzenie (śniadania, obiady i kolacje), środki czystości, ubrania oraz obecność tłumacza. Zostali rozlokowani w pokojach 1- i 2 -osobowych, w których spędzą obowiązkową kwarantannę.

W ośrodku recepcyjnym przebywa 113 uchodźców. Większość przyjętych to rodziny – w głównej mierze kobiety i małoletnie dzieci. W grupie tej znajduje się kobieta i dziecko, którzy zostali poddani konsultacji medycznej w jednym z poznańskich szpitali – badanie wykluczyło jakiekolwiek problemy zdrowotne. Wszystkim pobrano wymazy na obecność COVID-19, które dały negatywny wynik.

Obywatele Afganistanu będą przebywać w Polsce do 3 miesięcy. W tym czasie NATO podejmie decyzję o ich dalszej relokacji.  

Akcję, którą koordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, przeprowadzono sprawnie i efektywnie. Na każdym etapie prowadzonej operacji zachowano właściwy poziom bezpieczeństwa epidemicznego.

Kierujemy szczególne podziękowania do służb i instytucji, które brały udział w operacji: kwatery głównej NATO, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Straży Granicznej, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, służb wywiadu i kontrwywiadu, Ambasady Afganistanu, Polskich Linii Lotniczych „LOT” S.A, Portu Lotniczego w Poznaniu-Ławicy, organizacji Caritas oraz hotelu, który zapewnił ewakuowanym kwaterunek.

Jesteśmy stale gotowi do działania na rzecz zwiększania bezpieczeństwa w regionie i na świecie. Nigdy nie zostawiamy sojuszników i potrzebujących bez pomocy. Organizacja ewakuacji personelu współpracującego z NATO jest dowodem na to, że zagraniczni partnerzy mogą na nas polegać nawet w najtrudniejszych sytuacjach.